Białko - budulec organizmu

Strona główna  |  Strefa zdrowia  |  Żywienie i suplementacja  |  Białko - budulec organizmu

Najczęściej czytane:

Białko - budulec organizmu

Białko jest jednym z najważniejszych składników pokarmowych.

białkoNie da się go niczym zastąpić, ponieważ tylko ono dostarcza azot do organizmu.
Przede wszystkim, białko pełni funkcję budulcową. Wchodzi w skład nie tylko wszystkich komórek organizmu, ale także np. enzymów, czy hormonów. Dzięki temu, uczestniczy w ważnych procesach zachodzących w ciele człowieka. Bierze udział w transportowaniu tlenu we krwi oraz innych substancji z lub do komórek. Posiada także właściwości buforujące, co pozwala na utrzymanie prawidłowego pH organizmu.
O wartości odżywczej białka świadczy jego skład aminokwasowy. Białkiem wzorcowym, czyli takim, którego skład aminokwasowy jest najbliższy zapotrzebowaniu organizmu, jest białko kurze. Produkty roślinne są ubogie w niektóre aminokwasy, dlatego należy je łączyć z białkiem zwierzęcym. Przykładowymi potrawami z pełnowartościowym białkiem to: kanapka z masłem i szynką lub serem, makaron z serem, naleśniki z serem lub szpinakiem itp.
Stosunek białka roślinnego do zwierzęcego powinien wynosić 1:1. Jednakże, osoby dużo trenujące, rozbudowujące swoją tkankę mięśniową, powinny tak zbilansować swój jadłospis, aby białko zwierzęce stanowiło 2/3, a białko roślinne 1/3 całej puli. Zaleca się spożywanie 0,8g białka/ kg masy ciała. Badania pokazują, że jeżeli dostarczona jest odpowiednia ilość energii, maksymalna ilość białka wykorzystywana przez organizm to 1,7g/kg masy ciała. Warto zaznaczyć, że Polacy mają skłonność, do „przebiałczania” swojego organizmu.
Dobrymi źródłami białka, oprócz jaj, są: mięso, ryby, ser żółty oraz suche nasiona roślin strączkowych. Kasze, makarony, pieczywo oraz produkty zbożowe zawierają mniej białka, dlatego należy je łączyć z produktami pochodzenia zwierzęcego.

Aleksandra Ulatowska - dietetyk

http://www.trening-indywidualny.pl

Miejsce na Twoją reklamę

Akademia trenerów

Powrót


Rekomendacje Nasz fitness Klub Strefa zdrowia Kontakt