Ból biodra - koksartroza

Strona główna  |  Strefa zdrowia  |  Profilaktyka i terapia  |  Ból biodra - koksartroza

Najczęściej czytane:

Ból biodra - koksartroza

zwyrodnienie biodraProces zwyrodnienia stawu polega na destrukcyjnych zmianach chrząstki stawowej. Chorzy najczęściej skarżą się na poranną sztywność stawu ( związaną również z problemami krążeniowymi wewnątrz stawu )- czasami może ona trwać powyżej pół godziny - ale także nasilającymi się bólami po dłuższym chodzeniu. 
Ciężko przywołać jedną przyczynę zmian zwyrodnieniowych. Staw biodrowy nie zdążył się jeszcze ewolucyjnie przystosować się do pozycji wyprostowanej co predysponuje go do niesymetrycznego obciążania powierzchni stawowych. Zła dieta, przebyte i nie wyleczone urazy, problemy z kręgosłupem lędźwiowym są najczęstszymi przyczynami problemów ze stawem biodrowym..
Chorobę zwyrodnieniową stawu biodrowego charakteryzują bóle stawu podczas ruchu i zmiany stwierdzone badaniem radiologicznym. Symptomy zwyrodnienia stawu biodrowego to skargi na bóle wywołane ruchem i obciążeniem kończyny zlokalizowane od pachwiny do kolana, najczęściej w przednio-bocznej i przedniej części uda, czasami pojawiające się w kolanie. Pozycja kończyny jest charakterystyczna, noga jest lekko zgięta i zrotowana na zewnątrz. Jest to spowodowane przykurczem torebki stawowej oraz innych struktur miękkich w obrębie zajętego biodra.
Chory miewa trudności z założeniem nogi na nogę, częste jest skrócenie funkcjonalne chorej kończyny np. na skutek przykurczu w stawie.

Nie ma sposobu trwałego wyleczenia choroby zwyrodnieniowej stawu biodrowego i kolanowego, ale odpowiednie leczenie zachowawcze może zmniejszyć ból, utrzymać lub nawet zwiększyć zakres ruchów w stawach i ograniczyć niesprawność.
Zabiegi fizjoterapeutyczne i osteopatyczne mają na celu poprawienie funkcji stawu, pobudzenie torebki stawowej do produkcji mazi, zredukowanie objawów bólowych poprzez pracę na tkankach miękkich. Nie można zapomnieć o mobilizowaniu i manipulowaniu odpowiednich stawów kręgosłupa odpowiedzialnych za unerwienie stawu biodrowego.
Metodami inwazyjnymi są artroskopie biodra oraz tzw. alloplastyk stawu ( protezy całkowite, połowicze, kapo plastyki )

Wojciech Imroth - terapeuta Renort

 

Miejsce na Twoją reklamę

Akademia trenerów

Powrót


Rekomendacje Nasz fitness Klub Strefa zdrowia Kontakt