Diety proszkowe

Strona główna  |  Strefa zdrowia  |  Żywienie i suplementacja  |  Diety proszkowe

Najczęściej czytane:

Diety proszkowe

diety w proszkuDiety proszkowe (bardzo niskoenergetyczne) coraz częściej pojawiają się na sklepowych półkach. Zasady stosowania opierają się na spożywaniu gotowych produktów, które wystarczy tylko zalać wodą lub mlekiem i posiłek jest gotowy. Asortyment produktów obejmuje: zupy, koktajle, owsianki, a ostatnio także batoniki i napoje ze słomką.
Niewątpliwą zaletą tego rodzaju diet jest ich łatwość przygotowania. Nie trzeba się zastanawiać nad produktami potrzebnymi do przygotowania posiłku oraz nad wygospodarowaniem czasu na gotowanie. Produkty diet proszkowych są dobrym rozwiązaniem na przekąskę w pracy lub na wycieczce, gdy nie ma możliwości przygotowania posiłku „normalnego”. Gotowe produkty diet proszkowych dostępne są w różnych smakach. Dla jednych jest to zaletą, jednak przy dłuższym stosowaniu może okazać się monotonne. Warto podkreślić, iż wyłączne spożywanie diet proszkowych dozwolone jest maksymalnie przez okres 3 tygodni. Dłuższe stosowanie prowadzi do niedożywienia.
Szczególną uwagę należy zwrócić na wartość odżywczych diet proszkowych. Zazwyczaj opierają się one na pełnowartościowym białku i mają określoną wartość energetyczną. Jednakże, nie wszystkie zawierają niezbędną ilość witamin i składników mineralnych, które są bardzo potrzebne dla naszego zdrowia. Decydując się na tego typu produkty przeczytajmy dokładnie informacje na opakowaniu.
Diety proszkowe pozwalają na dużą utratę masy ciała w krótkim czasie. Stosując je przyzwyczajenia żywieniowe nie ulegają zmianie i po ukończeniu kuracji wraca się do starych nawyków. Skutkuje to szybkim efektem jo-jo przybierając utracone kilogramy, a nawet kilkoma dodatkowymi. Wadą jest także wysoka cena produktów, która nie zachęca do stosowania diet proszkowych. Z tego właśnie względu dietetycy i specjaliści od żywności i żywienia nie są zwolennikami takich rozwiązań.

Aleksandra Ulatowska - dietetyk Warszawa

http://www.trening-indywidualny.pl
 

Miejsce na Twoją reklamę

Akademia trenerów

Powrót


Rekomendacje Nasz fitness Klub Strefa zdrowia Kontakt