Dlaczego pocimy się?

Strona główna  |  Strefa zdrowia  |  Motoryka i fizjologia  |  Dlaczego pocimy się?

Najczęściej czytane:

Dlaczego pocimy się?

pocenieNajpierw może wyjaśnię czym jest pot, a więc pot składa się głównie z wody (jest to w przybliżeniu około 98%), pozostałe składniki to: sól, tłuszcze, mocznik, kwas moczowy, amoniak, kwas mlekowy, węglowodany oraz związki mineralne. Jego skład jest także uzależniony od pożywienia, warunków klimatycznych, różnego rodzaju schorzeń oraz czynników hormonalnych. Schorzenia  przy których może występować nadmierne pocenie się to na przykład gruźlica, nadczynność tarczycy, choroby nowotworowe oraz zatrucia. Należy jednak nie wpadać w panikę bo nadmierna potliwość to jeden z objawów, ale nie główny objaw tych dolegliwości. Pot jest bezwonny i bezbarwny, a przykry zapach powodują bakterię, znajdujące się na naszym ciele, których zadaniem jest jego rozkład.
Za wydzielanie potu odpowiedzialne są gruczoły potowe. Wyróżniamy dwa rodzaje gruczołów potowych: ekrynowe i apokrynowe. Gruczoły ekrynowe występują na całej powierzchni skóry (największa ich ilość znajduje się na dłoniach oraz stopach), a pot przez nie wydzielany jest bezwonny. Odpowiadają one głównie za termoregulację naszego organizmu. Gruczoły apokrynowe zlokalizowane są pod pachami i w okolicach intymnych. Funkcja tych gruczołów nie jest dokładnie znana, ale najprawdopodobniej odpowiedzialne są między innymi za wytwarzanie feromonów.
W ciągu dnia wydzielamy około 0,5 litra potu, wartość ta wzrasta podczas ekstremalnych warunków (wysoka temperatura powietrza, ekstremalny wysiłek fizyczny) nawet do 5 – 8 litrów na dobę. Dlatego tak ważne jest uzupełnianie płynów podczas treningu gdyż wraz z potem wydala się jony sodu, potasu, chlorków magnezu, wapnia, aminokwasy oraz witaminy.
Wydzielanie potu jest to reakcja „schładznia organizmu”. Przegrzany organizm wydala pot, aby zachować prawidłową temperaturę wewnętrzną. Jest to reakcja na przykład przy aktywności fizycznej gdzie pracujące mięśnie wytwarzają dużą ilość ciepła, mówimy wtedy o poceniu „cieplnym”. Drugi czynnik wywołujący pot są emocje, mówimy wtedy o poceniu „emocjonalnym”. Najczęstszą przyczyną pocenia „emocjonalnego” jest duży stres.
Pot także pełni funkcję powłoki ochronnej (wraz z wydzieliną gruczołów łojowych). Chroni on skórę przed bakteriami, grzybami oraz wirusami.

Kamil Wypych - Trener Personalny - Warszawa

Miejsce na Twoją reklamę

Akademia trenerów

Powrót


Rekomendacje Nasz fitness Klub Strefa zdrowia Kontakt