Dolna część mięśnia czworobocznego a stabilizacja łopatki.

Strona główna  |  Strefa zdrowia  |  Profilaktyka i terapia  |  Dolna część mięśnia czworobocznego a stabilizacja łopatki.

Najczęściej czytane:

Dolna część mięśnia czworobocznego a stabilizacja łopatki.

mięsień czworobocznyDolna tzw. wstępująca  cześć mięśnia czworobocznego  ma olbrzymie zaznaczenie dla stabilizacji łopatki. Razem z mięśniem zębatym przednim odpowiada w  dużej mierze za  lokalną kontrole motoryczną w obrębie kompleksu stawów barkowych.  Badania ukazują iż w przypadku kontuzji w obrębie barku, mięsień ten aktywuje się zbyt wolną. Nie wiemy do końca czy nieprawidłowy timing aktywacji  dolnej części mięśnia czworobocznego jest przyczyną czy skutkiem kontuzji.  Bardzo istotne jest aby odpowiednio bodźcować  wstępującą cześć  mięśnia , a jednocześnie nie aktywować w dużej mierze górnej jego części. W doborze ćwiczeń  pomagają nam badania EMG. 
Bardzo dobrym ćwiczeniem okazała się być rotacja zewnętrzna  przy ramieniu przywiedzionym połączona z retrakcją barku.  Kolejnym ćwiczeniem aktywującym  silnie dolną  część  m. czworobocznego  jest pompka z wąsko ustawionymi dłońmi. Trzecim  ćwiczeniem według badań jest  zgięcie w stawie ramiennym w pozycji leżącej. Na następnym miejscu plasuje się tzw pompka  plus.  Na kolejnych pozycja znajdują się wiosłowanie jednorącz i  odwiedzenie w płaszczyźnie horyzontalnej w leżeniu.
Jeżeli chodzi o ćwiczenia które działają dokładnie odwrotnie czyli dominuje w nich aktywacja  górnej części mięśnia  czworobocznego na czele znajduje się  wyciskanie  sztangi oraz ćwiczenia zwane  szrugsami.
W badaniach nie zostało ujęte zbyt  wiele ćwiczeń.  Tak naprawdę istotne jest abyśmy tworząc trening  pamiętali o zachowaniu balansu między poszczególnymi aktonami mięśnia czworobocznego .

Kamil Goleń - Trener Personalny - Warszawa

Miejsce na Twoją reklamę

Akademia trenerów

Powrót


Rekomendacje Nasz fitness Klub Strefa zdrowia Kontakt