Dysmorfia mięśniowa - Bigoreksja

Strona główna  |  Strefa zdrowia  |  Motoryka i fizjologia  |  Dysmorfia mięśniowa - Bigoreksja

Najczęściej czytane:

Dysmorfia mięśniowa - Bigoreksja

bigoreksjaWspółczesny świat jest nasycony perfekcjonizmem. Jeżeli chodzi o wygląd kobieta powinna być szczupła, wysportowana i zgrabna mężczyzna przystojny, wysportowany i dobrze zbudowany. Kult ciała bardzo mocno oddziaływuje na naszą psychikę. Praktycznie w większości reklam występują osoby z pięknie wykształconymi ciałami. Skutkiem takiego stanu rzeczy jest to, że zaczęliśmy masowo odchudzać się stosując wszelkiego rodzaju diety oraz przesadnie dbać o swoje ciało.
Kobiety zaczęły chorować na anoreksje, a mężczyźni? Problem związany z brakiem akceptacji własnego ciała też ich dotknął.

Bigoreksja jest to zaburzenie psychiczne związane z brakiem akceptacji swojego wyglądu spowodowanego posiadania niewystarczającej masy mięśniowej. Problem ten ma swoje źródła w dzieciństwie. Dotyka on osób, które w tym okresie były szczupłe, nie czuły się akceptowane przez swoich rówieśników oraz miały problem w relacjach z rodzicami. Osoby cierpiące na bigoreksję bardzo dużo czasu spędzają na siłowni, swoje życie dostosowują do treningu tak aby nic z nim nie kolidowało. Są oni zawsze niezadowoleni ze swojego wyglądu, stale muszą go doskonalić. Stawiają sobie określone cele związane ze swoim wyglądem lecz nigdy ich nie uzyskują gdyż stale podnoszą poprzeczkę coraz wyżej. Ktoś by pomyślał, że to nic złego dążyć do swoich ideałów. Owszem, ale bigorektyk jest zawsze niezadowolony ze swoich rezultatów więc w większości wypadkach sięga po sterydy anaboliczno – androgenne i to właśnie one sieją spustoszenie w organizmie. Bigorektyk nie zna umiaru więc zazwyczaj przyjmuje dawki dużo większe niż są zalecane, ponadto nawet gdy zachoruje nie odpuszcza treningu (trenuje pomimo złego stanu zdrowia). Takie osoby często mają wahania nastrojów – z agresywności i nadpobudliwości przechodzą w stan depresji i załamania.
Objawem Bigoreksji jest także stała ocena swojego wyglądu czyli częste oglądanie swoich mięśni w lustrze oraz sprawdzanie obwodów poszczególnych partii ciała. Osoby takie stronią od miejsc w których trzeba byłoby pokazać  swoje ciało (basen) gdyż pomimo, że jest ono już wystarczająco umięśnione dla nich zawsze będzie niesatysfakcjonujące. Izolują się one także od ludzi, uważają, że kontakt z innymi jest stratą czasu. Wszystko wiążą tylko z treningiem.
Zazwyczaj Bigorektycy nie zauważają problemu w tym co robią. Problem dla nich nie istnieje i ciężko wytłumaczyć im, że postępują niewłaściwie. Leczenie polega na psychoterapii.

Kamil Wypych - Trener Personalny - Warszawa

Miejsce na Twoją reklamę

Akademia trenerów

Powrót


Rekomendacje Nasz fitness Klub Strefa zdrowia Kontakt