Entezopatia mięśnia pośladkowego.

Strona główna  |  Strefa zdrowia  |  Profilaktyka i terapia  |  Entezopatia mięśnia pośladkowego.

Najczęściej czytane:

Entezopatia mięśnia pośladkowego.

entezopatia mięśnia podkolanowegoEntezopatia jest to zmiana chorobowa przyczepów ścięgnistych mięśnia do kości. Dolegliwość ta swoje przyczyny znajduje przy zbytnim obciążeniu mięśnia, czyli gdy w naszym treningu obciążenia są zbyt duże. Konsekwencje związane z tą kontuzją mogą być bardzo duże. W skrajnych przypadkach zdarza się nawet zerwanie ścięgna mięśnia, gdyż jest ono w znacznym stopniu osłabione i traci swoje właściwości.

Objawami entezopatii mięśnia podkolanowego są:

  •  Ból po bocznej stronie stawu kolanowego
  •  Ucisk w okolicach więzadła pobocznego (tkliwość, ból)
  •  Obrzęk

Mięsień podkolanowy zapoczątkowuje zgięcie kolana oraz przy zgiętym kolanie rotuje podudzie do wewnątrz. Odryglowuje on także kolano gdy noga jest w maksymalnym wyproście. Dolegliwość ta występuje przede wszystkim w sportach w których ugięte kolano ciągnie piętę ku górze (bieganie, kolarstwo) . Biegacze mogą odczuwać ból gdy biegają po terenie pagórkowatym lub po nachylonej bieżni. W przypadku biegania zdarza się, że ból występujący w okolicach bocznej strony stawu kolanowego jest związany z pasmem biodrowo-piszczelowym, a nie z entezopatią więc prawidłowa diagnoza pozwoli nam prawidłowo niwelować źródło bólu. Przyczyną także tego problemu nie musi być sport. Borykają się z nią także ludzie którzy często siedzą w pozycji w której nogi są oparte w górze np. na stole gdzie są tylko podparte o pięty.
Leczenie polega na rozluźnianiu przeciążonych mięśni, modyfikacji treningu (schodzimy z obciążeń treningowych, rezygnujemy z biegania po terenie pagórkowatym). Możemy stosować masaż oraz leki przeciwzapalne.

Kamil Wypych - Trener Osobisty - Warszawa
 

Miejsce na Twoją reklamę

Akademia trenerów

Powrót


Rekomendacje Nasz fitness Klub Strefa zdrowia Kontakt