FITT - reguły treningowe

Strona główna  |  Strefa zdrowia  |  Trening fitness  |  FITT - reguły treningowe

Najczęściej czytane:

FITT - reguły treningowe

Reguły treningowe FITT                               planowanie treningu


FITT to skrót od  pierwszych liter czterech angielskich słów: 

  • Frequency (częstotliwość) 
  • Intensivity( intensywność)
  • Type ( typ, rodzaj treningu)
  • Time (czas) 

Stosując zasady zawarte w FITT jesteśmy wstanie stworzyć logiczny i poukładany plant treningowy, który powinien zapewnić optymalne wyniki zarówno jeśli chodzi o trening siłowy jak i  wydolnościowy.

  • Frequency (częstotliwość)

Bardzo istotna jest by trening wywoływał odpowiedni rodzaj stresu, który dzięki odpowiedniej przerwie doprowadza do adaptacji organizmu na wyższym  poziomie niż to było przed rozpoczęciem treningu.

1 Trening wydolnościowy

 
Literatura fachowa zaleca minimum trzy treningi wydolnościowe  w  tygodniu. Według ekspertów  ideałem jest wykonywanie pięciu lub sześciu treningów wydolnościowych  o różnorodnej intensywności.  Treningi wydolnościowe rzadziej niż trzy razy w tygodniu nie pozwalają na uzyskanie satysfakcjonujących rezultatów a częstsze niż pięć, sześć razy w tygodniu mogą doprowadzić do przetrenowania.

2. Trening siłowy


Częstotliwość treningu siłowego zależy od tego jakie założenia treningowe przyjmiemy. Jeśli trenujemy całe ciało na każdym treningu( co rekomendujemy) to trening powinniśmy wykonywać trzy cztery razy w tygodniu z dniem przerwy pomiędzy treningami. Jeżeli trenujemy na osobnych sesjach treningowych  różne grupy mięśniowe to w teorii możemy trenować codziennie natomiast należy pamiętać że obciążenia treningowe to nie tylko mikrourazy mięśni ale również stres dla układu nerwowego i krążeniowego.

  •  Intensivity (intensywność)

1 Trening wydolnościowy 


Intensywność treningu wydolnościowego najłatwiej jest zmierzyć za pomocą częstości skurczów serca. Dla początkujących  zaleca się trening  o intensywności 50- 75 % HRmax  dla bardziej zaawansowanych 75-90 % HRmax.. HRmax czyli maksymalna częstotliwość skurczów serca jest wyliczana ze wzoru 220 –wiek. Wzór ten nie jest idealny ale dla potrzeb treningu amatorów można go przyjąć.

2. Trening siłowy


Intensywność treningu siłowego regulujemy za pomocą trzech parametrów :
a) wielkość obciążenia jakim ćwiczymy
b) ilość serii i powtórzeń danego ćwiczenia
c) czas przerwy między seriami i ćwiczeniami

 

  •  Type ( typ, rodzaj treningu)

1. Trening wydolnościowy

 
Do tego rodzaju treningu należy stosować aktywności  angażujące minimum 1/6 całkowitej masy mięśniowej np. bieganie czy pływanie.

2. Trening siłowy


Trening siłowy to nie tylko trening z użyciem ciężarów ale również gum thera band  czy trening z użyciem własnego ciała.
                                            

  • Time (czas)

1.Trening wydolnościowy w zalecanej strefie treningowej powinien trwać  od 20 do 30 minut dla początkujących do 60 minut u zaawansowanych. Trening powyżej godziny nie przynosi znacząco większych korzyści.

2. Podobnie jak trening wydolnościowy   trening siłowy nie powinien trwać dłużej niż godzinę. Jest to związane z wielkością wyrzutu hormonów anabolicznych. 

Kamil Goleń - Trener Personalny - Warszawa

http://www.trening-indywidualny.pl


 

Miejsce na Twoją reklamę

Akademia trenerów

Powrót


Rekomendacje Nasz fitness Klub Strefa zdrowia Kontakt