Funkcja i znaczenie powięzi.

Strona główna  |  Strefa zdrowia  |  Profilaktyka i terapia  |  Funkcja i znaczenie powięzi.

Najczęściej czytane:

Funkcja i znaczenie powięzi.

powięźPowięź jest strukturą elastyczną zbudowaną z tkanki łącznej, powięź powierzchowna znajduje się pod skórą oraz umożliwia jej przesuwanie, natomiast powięź głęboka otacza wszystkie mięśnie, narządy wewnętrzne, organy, ścięgna, więzadła i nerwy. Powięź otacza większość tkanek i łączy je ze sobą niczym wielka sieć. Zauważono, że powięź tworzy długie połączenia między strukturami w ciele, łącząc ze sobą odległe punkty, wpływając na ich ustawienie względem siebie. W obrębie układu mięśniowego powięź wytworzyła tzw. Taśmy anatomiczne (mięśniowo-powięziowe) – to zbiór mięśni, które łączy ze sobą powięź. Każda z taśm spełnia inną funkcję w ruchu, a zaburzenia napięć w obrębie którejś taśmy prowadzi np. do zmian posturalnych i wzorców ruchowych. Dlatego tak ważna jest znajomość anatomicznego przebiegu każdej taśmy w naszym ciele – umożliwia to trenerom i terapeutom odnalezienie przyczyny problemu.


Powięź nie jest strukturą rozciągliwą, ale zdolna jest do napięć i może spowodować zmiany posturalne w naszym ciele. Szczególną uwagę zwraca się na powięź i jej oddziaływanie na układ mięśniowy i kostny, które bezpośrednio otacza i łączy ze sobą. Pod wpływem urazu lub przeciążenia może dojść do nadmiernych napięć w obrębie układu mięśniowo-powięziowego. Nadmiernie napięta powięź ma ograniczoną ruchomość względem mięśnia, a często miejsce to jest tkliwe i bolesne. Często też dochodzi do sytuacji zaburzenia równowagi w napięciu taśm względem siebie, co może być źródłem dolegliwości bólowych i zaburzeń posturalnych.
  Analizą postawy ciała i zmian wywołanych przez nadmiernie napięte taśmy lub pojedyncze mięśnie z taśmy zajmują się terapeuci. To oni precyzyjnie lokalizują zmiany postury ciała. Wiedząc, która taśma/mięsień jest przyczyną dolegliwości i zmian wzorca ruchowego trenerzy mogą skutecznie utrwalać efekt terapeutyczny przez zastosowanie odpowiednich ćwiczeń. Dobra komunikacja i współpraca między terapeutami a trenerami stanowi o powodzeniu procesu terapeutycznego i treningowego. 

Paweł Tracz - Trener Osobisty - Warszawa


 

Miejsce na Twoją reklamę

Akademia trenerów

Powrót


Rekomendacje Nasz fitness Klub Strefa zdrowia Kontakt