Funkcjonalna funkcja mięśni.

Strona główna  |  Strefa zdrowia  |  Motoryka i fizjologia  |  Funkcjonalna funkcja mięśni.

Najczęściej czytane:

Funkcjonalna funkcja mięśni.

funkcja mięśniJeśli spytam studenta fizjoterapii o funkcje mięśnia prostego  brzucha to bez chwili wahania odpowie iż mięsień ten zgina odcinek lędźwiowy. Jeśli spytam tego samego studenta o funkcje mięśnia dwugłowego to również bez wahania odpowie że jest on prostownikiem biodra oraz zginaczem stawu kolanowego. Czy ten student na racje ? I tak i nie. Oczywiście ze względu na przyczepy mięśnie mogą wykonywać funkcje o których  mówił ów student, ale tak naprawdę tego nie robią.
Miałem ostatnio przyjemność być na  wykładzie pewnego znanego niemieckiego trenera. Tytuł wykładu na pierwszy rzut oka wydawał się  śmieszny „ Functional muscle function”  czyli  tłumaczeniu na polski „Funkcjonalna funkcja mięśnia” Autor wykładu zwrócił uwagę na pewne rzeczy o których wszyscy wiemy ale nie raz zapominamy.  Wracając do pytania z początku funkcją mięśnia  prostego  brzucha jest stabilizacja ( jest jednym z wielu mięśni stabilizujących  ).  Mięśnie dwugłowe uda tak naprawdę  hamują zgięcie w stawie biodrowym  i wyprost w stawie kolanowym.  Idąc dalej tym tropem mięsień brzuchaty łydki  jest funkcjonalnym  prostownikiem stawu kolanowego a nie zginaczem.
Jakie wnioski wynikają z powyższego wywodu? Myślę że powinniśmy więcej trenować mięśnie w funkcji jaką naprawdę prezentują.

Kamil Goleń - Trener Personalny - Warszawa

Miejsce na Twoją reklamę

Akademia trenerów

Powrót


Rekomendacje Nasz fitness Klub Strefa zdrowia Kontakt