Jak dobrać odpowiednie buty do biegania?

Strona główna  |  Strefa zdrowia  |  Ciekawostki  |  Jak dobrać odpowiednie buty do biegania?

Najczęściej czytane:

Jak dobrać odpowiednie buty do biegania?

Dobór obuwia biegowego.


buty do bieganiaKiedy zaczynamy swoją przygodę z bieganiem warto zastanowić się nad obuwiem sportowym. Dobrać go tak aby bieganie było jak najbardziej ergonomiczne i nie powodowało kontuzji. Tutaj pojawiają się dwa pojęcia : pronacja i supinacja.
Pronacja jest to naturalny ruch stopy do wewnątrz podczas biegu , gdy stopa przetacza się z pięty na palce. Jest to rzecz naturalna i pozwala amortyzować wstrząsy jakie powstają po zetknięciu naszego ciała z podłożem. Podczas biegu nasze stopy muszą zamortyzować trzykrotną wagę naszego ciała. Problem pojawia się wtedy gdy pronacja jest za duża. Supinacja jest to natomiast ruch stopy do zewnątrz. Taki ruch stopy jest nienaturalny. Występuje jeszcze jedno ułożenie stopy , tak zwana stopa neutralna. Tutaj ciężar ciała rozkłada się równomiernie na całej stopie.
Zaburzenia pracy stopy podczas biegu może prowadzić do powstawania wielu kontuzji. Aby im zapobiec producenci butów stosują odpowiedniesystemy. Żeby kupić odpowiednie buty musimy najpierw zbadać czy jesteśmy supinatorami , prozatorami czy też mamy stopę neutralną. Najprostszym sposobem aby to sprawdzić jest test wodny.
pronacja stopyTest wodny : zamocz stopę w wodzie i postaw ją na wcześniej przygotowanej czystej kartce papieru. Ślad pozostawiony przez stopę uwidoczni twoje sklepienie stopy a co za tym idzie da odpowiedź czy jesteś prozatorem, supinatorem czy masz stopę neutralną.
- jeśli posiadasz pełny odcisk stopy , masz niskie sklepienie i jesteś prawdopodobnie pronatorem
- jeżeli widoczny jest odcisk palców i pięty , nie łączą się lub połączenie jest bardzo cienkie masz wysokie sklepienie i jesteś supinatorem
- odcisk stopy neutralnej ma wyraźnie zaznaczone połączenie palców oraz pięty
Warto zrobić sobie taki test przed zakupem butów biegowych. Może to nas uchronić przed złym doborem butów a co za tym idzie przed kontuzjami.

Kamil Wypych - trener indywidualny - Warszawa

http://www.trening-indywidualny.pl

http://www.strefa-zdrowie.pl

Miejsce na Twoją reklamę

Akademia trenerów

Powrót


Rekomendacje Nasz fitness Klub Strefa zdrowia Kontakt