Jaki rodzaj treningu biegowego daje najlepsze efekty?

Strona główna  |  Strefa zdrowia  |  Motoryka i fizjologia  |  Jaki rodzaj treningu biegowego daje najlepsze efekty?

Najczęściej czytane:

Jaki rodzaj treningu biegowego daje najlepsze efekty?

trening biegowyBardzo często w swojej pracy spotykam się z osobami zaczynającymi swoją przygodę z bieganiem. U wielu tych biegaczy amatorów  zauważam dziwne przeświadczenie że im więcej kilometrów  przebiegną tym trening będzie lepszy. Tak jak w wielu przypadkach to nie ilość a jakość jest  kluczem  do sukcesu. Bieganie wielu kilometrów tygodniowo przy niskiej intensywności pozwala jedynie spalić kalorie natomiast nie wpływa na poprawę wydolności. Nie chcąc być  gołosłowny przytocze badania  przeprowadzone przez dwóch norweski badaczy Jana Hoffa i Jana Helgruda.
W badaniach brało udział 55 zdrowych niepalących mężczyzn, którzy zostali podzielenie na  cztery grupy badawcze. Każda z grup trenowała 3 razy w tygodniu, a badania trwały 8 tygodni. Kazda z grup wykonywała inny rodzaj treningu:

  •  Długotrwały wysiłek o niskiej intensywności (70% HRmax)
  •  Wysiłek aerobowy o intensywności progu mleczajowego (80% HRmax)
  •  Interwały 15 sekund biegu na 15 sekund przerwy powtarzane 47 razy (90-95% HRmax)
  •  4 mniuty intensywnego biegu (90-95% HRmax) na zmiane z 3 minutami biegu o intensywności (60-70% HRmax) całość powtarzana 4 razy.

 

Przed badaniem  wszystkim badanym zmierzono Vo2max  czyli określono ich poziom wydolności.  Po zakończeniu badań  również wykonana  pomiar Vo2max. Otrzymano następujące wyniki. Poziom Vo2max u dwóch pierwszych grup nie uległ zmianie.  W grupie trzeciej wykonującej interwały (15x15) wzrósł o 5,5 % a w grupie czwartej (4x4) o 7,5 %. Wyniku mówią same za siebie.  Mam nadzieje że ten krótki artykuł pozwoli zmienić spojrzenie wielu osób na trening aerobowy.

Kamil Goleń - Trener Personalny - Warszawa


Piśmiennictwo
Aerobic High-Intensity Intervals ImproveVO2max More Than Moderate Training. Jan Helgerud,  Jan HoffI wsp. 2007.

Miejsce na Twoją reklamę

Akademia trenerów

Powrót


Rekomendacje Nasz fitness Klub Strefa zdrowia Kontakt