Karnityna

Strona główna  |  Strefa zdrowia  |  Żywienie i suplementacja  |  Karnityna

Najczęściej czytane:

Karnityna

karnitynaNazwa karnityna wzięła się od łacińskiego słowa carnis – mięśnie, gdyż po raz pierwszy wyizolowano ją właśnie stamtąd (1905 rok). Wyróżniamy dwa źródła karnityny w naszym organizmie. Jest ona syntetyzowana (w wątrobie, nerkach oraz mózgu z aminokwasów – lizyny i metioniny) lub dostarczana z pożywieniem (mięso i przetwory mleczne), a największe jej pokłady znajdują się w mięśniach. Najlepszym źródłem karnityny jest: baranina, wołowina, wieprzowina i ryby. Dzienne zapotrzebowanie organizmu ludzkiego (zdrowego) wynosi około 15mg. Dzienna synteza waha się między 11-34mg, a wraz z pożywieniem dostarczamy jej od 20 do 200mg. Ponieważ produkty pochodzenia roślinnego zawierają tylko śladowe ilości karnityny wegetarianie z pożywieniem dostarczają jej niewiele bo około 1mg dziennie. Niedobór karnityny może występować właśnie wśród wegetarian, ale także u osób niedożywionych, stosujących nieodpowiednią dietę, a także cierpiących na choroby nerek lub wątroby.

Karnityna pełni rolę transportera długo łańcuchowych kwasów tłuszczowych do mitochondriów gdzie następuje ich przemiana podczas której powstaje energia. Ponadto pełni ona funkcję czynnika, który ma za zadanie utrzymywać  prawidłowy poziom Acetylo-CoA do CoA dzięki czemu chroni nasze mięśnie przed nadmierną produkcją kwasu mlekowego.
Niedobór karnityny może prowadzić do kardiomiopatii (niewydolność mięśnia sercowego) oraz do miopatii (osłabienie lub zanik mięśni szkieletowych).
Bardzo duża ilość suplementów diety wspomagających odchudzanie ma w swoim składzie karnityne lecz tej pory nie ma żadnych badań naukowych, które by potwierdzały takie działanie. Ponadto zażywanie doustnych środków zawierających karnityne nie zwiększa jej stężenie wewnątrz komórki, a tylko w krążącej krwi. Dzieje się tak gdyż zgodnie z gradientem stężeń przenikanie substancji następuje z miejsca w którym stężenie jej jest większe do miejsca w którym jest jej mniej. Poziom karnityny w komórkach jest dużo wyższy niż we krwi czyli karnityna w takim wypadku nie wchłania się.

Kamil Wypych - Trener Osobisty - Warszawa

Miejsce na Twoją reklamę

Akademia trenerów

Powrót


Rekomendacje Nasz fitness Klub Strefa zdrowia Kontakt