Kinesiotaping - czym jest i dla kogo może być pomocny?

Strona główna  |  Strefa zdrowia  |  Profilaktyka i terapia  |  Kinesiotaping - czym jest i dla kogo może być pomocny?

Najczęściej czytane:

Kinesiotaping - czym jest i dla kogo może być pomocny?

kinesiotapingCoraz częściej w klubach fitness, siłowniach na pływalniach i innych obiektach sportowych można spotkać osoby oklejone charakterystycznymi taśmami. Jest to tzw. taping lub kinesiotaping. Aplikacje, bo tak fachowo nazywa się prawidłowo nałożony tape, zwykle stosują fizjoterapeuci. Jednak czy tylko oni powinni stosować tę metodę? Sam jej twórca dr Kenzo Kase mówi o niej, że jest to metoda do stosowania dla każdego. Każdy kto posiada odpowiednią wiedze może stosować taping. Trenerzy personalni również powinni stosować kinesiotaping o ile czują się oczywiście na siłach.
Do niedawna metoda ta stosowana była prawie wyłącznie w sporcie, w profilaktyce kontuzji występujących u zawodników, lub jako terapia wspomagająca w leczeniu urazów. Jest to metoda świetna dla osób aktywnych ponieważ nie ogranicza w żaden sposób ruchów i nie stanowi przeszkody nawet przy aktywnym stylu życia. Jak widać metoda ta jest idealna dla podopiecznych trenerów personalnych, którymi są osoby o podwyższonej aktywności fizycznej.
Podstawowe rola kinesiotapingu to przede wszystkim redukcja bólu, rozluźnienie napiętych nadmiernie mięśni, poprawa funkcji mięśni nadmiernie rozciągniętych oraz poprawa zakresu ruchu. Technika ta znajduje szerokie zastosowanie w likwidacji obrzęków limfatycznych poprzez usprawnianie krążenia krwi oraz chłonki, zmniejszenie stanów zapalnych oraz otwarcie drenażu limfatycznego pod skórą. Plastry mogą również pomóc w korekcji złego ustawienia stawów, przez co normalizują napięcie mięśni oraz powięzi , zmniejszają odczucia bólowe i zwiększają zakres ruchu.
Aplikacjami najczęściej stosowanymi przez trenerów są aplikacje rozluźniające mięśnie gdzie nakleja się taśmę od przyczepu końcowego i prowadzić do początkowego oraz aplikacje wspomagające prace mięśni. Dodatkowym plusem stosowania kinesiotapingu jest fakt, że jest on po prostu popularny. Taping kojarzony jest ze sportem a tym samym osoba nosząca taping jest odbierana jako osoba aktywna, dbająca o zdrowie, wysportowana. Myśle że ta zaleta tapingu szczególnie trafi do osób którym zależy na tym jak są odbierani przez innych.


Kamil Goleń - Trener Osobisty - fizjoterapeuta

http://www.trening-indywidualny.pl

Miejsce na Twoją reklamę

Akademia trenerów

Powrót


Rekomendacje Nasz fitness Klub Strefa zdrowia Kontakt