Kolano skoczka

Strona główna  |  Strefa zdrowia  |  Profilaktyka i terapia  |  Kolano skoczka

Najczęściej czytane:

Kolano skoczka

 

kolano skoczka"Kolanen skoczka" nazywamy zmiany przeciążeniowe w obrębie więzadła właściwego rzepki, a dokładniej jego proksymalnej części, przyczepiającej się do wierzchołka rzepki. Tendinopatia ścięgna mięśnia czworogłowego uda charakteryzuje się rozlanym bólem z przodu kolana, najczęściej pojawiającym się w momencie ekscentrycznej pracy mięśnia czworogłowego. Punktowy ucisk w jednym miejscu zdecydowanie nasila ból.
Problem ten spotyka najczęściej sportowców i osoby aktywne, uprawiające sporty gdzie dominuje wyskok. Kumulowanie się przeciążeń w obrębie aparatu wyprostnego kolana doprawadza w konsekwencji do zapalenia. To duże obciążenia w momencie lądowania po wyskoku (ekscentryczne wydłużenie mięśnia) są winne powstaniu tej patologii. Do tego dochodzą oczywiśćie inne czynniki, takie jak; słaba praca ekscentryczna mięśnia czworogłowego, nieprawidłowe przygotowanie motoryczne, brak odpowiedniej rozgrzewki.

Leczenie

Leczenie będzie polegało na zastosowaniu przez fizjoterapeutę technik manualnych; np. Masażu poprzecznego oraz fizykoterapii; jontoforeza, jonoforeza oraz fali uderzeniowa.
W przypadku kolana skoczka wprowadzamy trening ekscentryczny dla mięśnia czworogłowego uda. Wraz z ustępowaniem dolegliwości ze strony więzadła, zwiększamy intensywność ćwiczeń (pod okiem specjalisty), aby z czasem dojść do treningu mocy.

Prewencja

Będzie głownie polegała na wprowadzeniu treningu ekscentrycznego dla mięśnia czworogłowego uda. Dodatkowo wzmacniajmy grupę goleniowo-kulszową, mięśnie pośladkowe (średni, wielki) oraz nie zapominajmy o stretchingu tych mięśni.

Paweł Tracz - Trener Personalny - Warszawa
 

Miejsce na Twoją reklamę

Akademia trenerów

Powrót


Rekomendacje Nasz fitness Klub Strefa zdrowia Kontakt