Konflikt podbarkowy

Strona główna  |  Strefa zdrowia  |  Profilaktyka i terapia  |  Konflikt podbarkowy

Najczęściej czytane:

Konflikt podbarkowy

ból barkuWielu klientów fitness klubów przywiązuje duża wagę do wielkości i wyglądu mięśni naramiennych. Duże i krągłe barki to cel wielu mężczyzn ćwiczących siłowo. Mało który z nich wie, że wzmacniając mięśnie naramienne powinni również pracować nad wzmacnianiem tzw. „stożka rotatorów”. „Stożek rotatorów” to wspólny przyczep czterech mięśni nadgrzebieniowego, podgrzebieniowego, podłopatkowego oraz obłego mniejszego.
Wzmacnianie mieśnia naramiennego bez jednoczesnej pracy nad stożkiem doprowadza do dysbalansu mięśniowego. Przewaga mięśnia naramiennego powoduje że głowa kości ramiennej unosi się ku górze w kierunku stropu stawu ramiennego. Za obniżanie pozycji głowy kości ramiennej oraz jej stabilizacje odpowiada właśnie kompleks stożka rotatorów.
Stan w którym głowa uniesiona jest zbyt wysoko to tzw konflikt podbarkowy za angielskiego „impingement syndrome”. Stożek rotatorów i towarzysząca mu kaletka mogą być miażdżone podczas ruchu odwiedzenia. Wielokrotne powtarzanie ruchu unoszenia powoduje narastanie ciasnoty. Powoduje to zapalenie oraz obrzęk ścięgna oraz kaletki czego efektem jest bolesna dolegliwość.
Dochodzi tu do swoistego błędnego koła. Stożek jest osłabiony poprzez nieodpowiedni trening a dodatkowo dochodzi do jego mechanicznego uszkodzenia wskutek ciasnoty podbarkowej.

Kamil Goleń - Trener Personalny - Warszawa

http://www.trening-indywidualny.pl

Miejsce na Twoją reklamę

Akademia trenerów

Powrót


Rekomendacje Nasz fitness Klub Strefa zdrowia Kontakt