Konsekwencje siedzącego trybu życia.

Strona główna  |  Strefa zdrowia  |  Profilaktyka i terapia  |  Konsekwencje siedzącego trybu życia.

Najczęściej czytane:

Konsekwencje siedzącego trybu życia.

siedzący tryb życiaRozwój cywilizacji spowodował, iż coraz większy procent osób aktywnych zawodowo pracuje umysłowo. Praca umysłowa to w istocie praca siedząca. Siedzą wszyscy informatycy, księgowi, architekci, managerowie itd. Po pracy wracają do domu samochodami i znów siedzą. W domu wszyscy starają się zrelaksować i zwykle robią to siedząc np. oglądają telewizję, surfują w Internecie lub grają w gry komputerowe. Pozycja, którą przyjmujemy przez większość życia nie pozostaje bez konsekwencji na nasze ciało. Bardzo duża grupa osób prowadzących siedzący tryb życia skarży się na bóle odcinka lędźwiowego kręgosłupa. W artykule tym pragnę przedstawić kilka aspektów biomechanicznych, które stanowią przyczynę takiego stanu rzeczy.
Podczas siedzenia mięsień biodrowo- lędźwiowy znajduje się w pozycji skrócenia i z czasem jego długość zmniejsza się na stałe. W konsekwencji doprowadzą to do pogłębiania lordozy lędźwiowej oraz przodopochylenia miednicy, ponieważ przyczep proksymalny tego mięśnia to boczna powierzchnia trzonu ostatniego kręgu piersiowego i cztery pierwsze kręgi odcinka lędźwiowego.
Kolejnymi mięśniami, który zmienia swoją długość, na skutek długotrwałego przebywania w pozycji, są mięśnie pośladkowe. Zostają one wydłużone, przez co stają się niewydolne. Mięśnie te są antagonistami mięśni biodrowo-lędźwiowych i odpowiadają za wyprost w stawie biodrowym.
Dysbalans mięśniowy między wymienionymi wyżej mięśniami, który powstaje u osób prowadzących siedzący tryb życia, prowadzi do ograniczenia wyprostu w stawie biodrowym, co w konsekwencji prowadzi do kompensacyjnego ruchu w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Sytuacja taka powoduje jego przeciążenie i w konsekwencji ból.

Kamil Goleń - Trener Personalny - Warszawa

http://www.trening-indywidualny.pl
 

Miejsce na Twoją reklamę

Akademia trenerów

Powrót


Rekomendacje Nasz fitness Klub Strefa zdrowia Kontakt