Krążek międzykręgowy

Strona główna  |  Strefa zdrowia  |  Profilaktyka i terapia  |  Krążek międzykręgowy

Najczęściej czytane:

Krążek międzykręgowy

 

krażek-międzykręgowy-rehabilitacja-warszawaProblemy z krążkiem międzykręgowym są chyba najczęstszą przyczyną wizyt u ortopedów, neurochirurgów, fizjoterapeutów i osteopatów. Niestety nie rzadko wrzuca się do jednego worka pod nazwą dyskopatia czyli różne dolegliwości związane z bólem pleców. Diagnostyka różnicowa oraz analiza objawów pacjenta jest podstawą do wykrycia faktycznego problemu. 
Najprościej mówiąc krążek składa się z jądra miażdżystego i pierścienia włóknistego.  Unerwienie krążka jest tylko z zewnętrz ale w przypadku dużych pęknięć włókna autonomiczne mogą penetrować przestrzeń międzytrzonową. Unaczynienie istnieje głównie w trzonie kręgu a nie w samym dysku ale do 12 roku życia w zewnętrznych rejonach krążka występują naczynia, które następnie zanikają  ( duża kompresja na naczynia doprowadziłaby do ich kompletnego zmiażdżenia ) i dysk przechodzi w fazę dyfuzji i osmozy jako procesu odżywiania. Taka faza intensyfikuje się podczas ruchu, także wszystko co jest potrzebne zdrowemu dyskowi to systematyczny ruch!!! 
Krążek międzykręgowy można porównać do gąbki, która pochłania wodę najefektywniej kiedy jest naciskana. Jeżeli na przykład dojdzie do zablokowania stawu międzywyrostkowego po jednej stronie ruch staje się niepełny i krążek zaczyna chorować i zwiększa swoja podatność na urazy.
Między 20 a 50 r.ż krążek międzykręgowy jest galaretowatą substancją bogatą w multipolisacharydy oraz kolagen, jego elastyczność i nienaganna forma niestety bardziej naraża go na urazy . Po 50 r. ż jądro wysycha i zaczyna tworzyć z pierścieniem jednolita , scaloną masę, co zmniejsza ryzyko wystąpienia przepukliny ale zwiększa szanse na proces zwyrodnieniowy. Około siódmej dekady życia jądro miażdżyste całkowicie zrasta się z pierścieniem włóknistym. 
Do odbudowy kolagenu w uszkodzonym krążku międzykregowym potrzebna jest energia ( tlen, glukoza, aminokwasy ) jeżeli nasza dieta jest bogata w węglowodany i białko a uboga w zdrowe tłuszcze , nasz organizm jest zakwaszony co upośledza wytwarzanie energii potrzebnej do przebudowy kolagenu. Znowu wracamy do stwierdzenia że odpowiedni sposób żywienia to podstawa zdrowia.
Najczęstsza przyczyną rozpoczynającego się procesu chorobowego jest uraz struktur krążka miedzykręgowego, który w wielu przypadkach zostaje zbagatelizowany przez pacjenta . Uraz zawsze wiąże się ze stanem zapalnym  który skleja i zlepia tkanki, co należy rozumieć jako upośledzenie ruchomości danych struktur. 
 
Wojciech Imroth  - terapeuta Renort
 
 
 
 

Miejsce na Twoją reklamę

Akademia trenerów

Powrót


Rekomendacje Nasz fitness Klub Strefa zdrowia Kontakt