Krążek międzykręgowy, cz.II

Strona główna  |  Strefa zdrowia  |  Profilaktyka i terapia  |  Krążek międzykręgowy, cz.II

Najczęściej czytane:

Krążek międzykręgowy, cz.II


W artykule " Krążek międzykręgowy" pisaliśmy, iż dysk musi najpierw ulec uszkodzeniu mechanicznemu żeby później przekształcić się w przepuklinę międzykręgową, stanowiącą problem bólowy dla pacjenta.
Od razu po uszkodzeniu(1faza)następuję obrzęk okolicy dysku ( 2 faza ) który w dużej mierze odpowiada za ból i tzw. Sztywność poranną mięśni . Następnie pierścień włóknisty ulega pęknięciu tylno-bocznemu (faza3 ) w skutek którego postępuję wypuklina krążka międzykręgowego(faza4). Tutaj możemy się spodziewać pewnych objawów klinicznych takich jak : rano silny ból , w dzień lepiej , im bliżej wieczoru znowu gorzej, dodatni test podniesienia prostej nogi (SLR ), sztywność powyżej miejsca problematycznego na skutek zapalenia opony twardej, bolesne kichanie i kaszlenie. Kolejnym etapem degeneracji dysku jest tzw. sekwestracja(faza5) czyli oderwanie się kawałka jądra miażdżystego. Ostatnim etapem jest przerwanie pierścienia włóknistego i protruzja (wypadnięcie ) dysku.
Jednakże trzeba pamiętać ,że aby doszło do takiego procesu( skończonego protruzją ) musi zadziać się wiele czynników które możemy skutecznie wyeliminować. Pacjent powinien zgłosić się do terapeuty manualnego z pierwszymi symptomami bólu pleców, wtedy wyniki terapii są najlepsze. . Wczesna faza pozwala na zastosowanie technik manipulacyjnych krótko dźwigniowych które niosą niesamowity efekt neurofizjologiczny . Fizjologii nie oszukamy!!!. Brak ruchomości w poszczególnych segmentach kręgosłupa trwający rok, dwa a nawet kilka lat prowadzi do dużych zmian w strukturze kolagenu. Staje się on bardziej twardy i sztywny . Im dłużej trwa proces usztywnienia danego segmentu tym dłużej trwa proces re-modulacji kolagenowej. W takim stanie nawet dobrze wykonana manipulacja nie prowadzi zazwyczaj do „cudownego uzdrowienia” a jedynie jest „kluczem” który otwiera drzwi do wprowadzenia ruchu np. w danym segmencie kręgosłupa.

Wojciech Imroth - terapeuta manualny Renort, osteopata


.

Miejsce na Twoją reklamę

Akademia trenerów

Powrót


Rekomendacje Nasz fitness Klub Strefa zdrowia Kontakt