Masło, a margaryna

Strona główna  |  Strefa zdrowia  |  Żywienie i suplementacja  |  Masło, a margaryna

Najczęściej czytane:

Masło, a margaryna

Wielu z nas zadaje sobie pytanie: Co lepsze- masło czy margaryna? Jak to w racjonalnym żywieniu bywa, nie ma dobrej odpowiedzi na to pytanie. Każdy z tych produktów ma swoje wady, jak i zalety.


Margaryny to połączenie tłuszczów roślinnych, z wodą, mlekiem i innymi dodatkami. Do smarowania pieczywa wykorzystuje się margaryny stołowe. Produkowane są z tłuszczów przeestryfikowanych oraz dodatkowo wzbogaca się je w witaminy. W ramach profilaktyki chorób układu krążenia, na rynku pojawia się coraz więcej margaryn z dodatkiem kwasów omega-3 oraz stanoli roślinnych. Ze względu na miękkość tych produktów, są one sprzedawane w plastikowych kubkach, tzw. margaryny miękkie, kubkowe. Standardowa zawartość tłuszczu wynosi 80%. Zaletą jest brak cholesterolu oraz zawartość NNKT. Wadą jest fakt, iż jest to tłuszcz przetwarzany, trudniej przyswajalny przez organizm.
Do smażenia, pieczenia, wypieków ciast itp. stosuje się margaryny utwardzane, dostępne w postaci kostek. Nie zaleca się ich stosowania, ze względu na wysoką zawartość tłuszczów trans, niekorzystnie wpływających na profil lipidowy organizmu.


Masło jest produktem naturalnym. Witaminy (zwłaszcza A, D, E, K) i składniki mineralne w składzie tego produktu, są związane z tłuszczem mleka krowiego. Ponieważ masło nie ulega dużym obróbkom, jego tłuszcz jest łatwo przyswajalny. Korzyścią dla zdrowia jest fakt, iż naturalnie występujące w nim izomery trans, nie są szkodliwe. Dodatkowo, zawiera izomery kw. linolowego, które charakteryzują się działaniem antyrakotwórczym. Niestety, masło zawiera dużą ilość cholesterolu. Nie jest zatem wskazany dla osób z hipercholesterolemią oraz z chorobami układu naczyniowego, np. miażdżycą. Wadą może być także gorsza smarowność, w porównaniu do margaryny.

 

Aleksandra Ulatowska - DIETETYK 

http://www.trening-indywidualny.pl

Miejsce na Twoją reklamę

Akademia trenerów

Powrót


Rekomendacje Nasz fitness Klub Strefa zdrowia Kontakt