Metody stretchingu

Strona główna  |  Strefa zdrowia  |  Profilaktyka i terapia  |  Metody stretchingu

Najczęściej czytane:

Metody stretchingu

metody stretchinguW artykule opisujemy metody radzenia sobie z dysbalansami mięśniowymi, opisujemy najbardziej popularne sposoby „stretchingowe”. Mięśniami, które najczęściej ulegają przykurczeniu są głównie mięśnie biodrowo-lędźwiowe oraz mięśnie piersiowe. Metodami na ich wydłużenie a właściwie przywrócenie im właściwej długości są:

  • stretching pasywny ,
  • poizometryczna relaksacja
  • streching dynamiczny ( naszym zdaniem najlepsza forma).

Wyjaśnijmy pokrótce na czym polegają wymienione metody.

Stretching pasywny to metoda w której ustawiamy kończynę, tak aby mięsień znajdował się w pozycji jak największego oddalenia przyczepów i przykładamy na nią pewną siłę zewnętrzną wynikająca z samego ustawienia naszego ciała lub innego bodźca. Następnie wytrzymujemy w takiej pozycji około 30-40 sekund. To czynność powtarzamy kilkakrotnie Stretchingowi pasywnemu powinno towarzyszyć uczucie lekkiego często nieprzyjemnego ciągnięcia. Podczas takiego stretchingu zabronione jest pulsowanie czyli rytmiczne „pogłębianie” i „spłycanie” pozycji rozciągnięcia. Nie powinno się również wywoływać skurczu rozciąganego mięśnia. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta nie da się rozciągnąć mięśnia który jest napięty.

Poizometryczna relaksacja to bardzo skuteczna metoda przywrócenia mięśnia do jego prawidłowej długości. O sposobie w jaki wykonujmy tzw. „PIR-y” mówi nam już sama nazwa. Na początku dochodzimy do zakresu ruchu w którym odczuwamy uczucie lekkiego rozciągnięcia mięśnia, następnie wykonujemy skurcz izometryczny to znaczy napinamy miesień przeciwko oporowi zewnętrznemu ( może by to dłoń terapeuty lub np. ściana kiedy wykonujemy tzw. autopir) ale nie skutkuje to zbliżeniem przyczepów. Taki skurcz według różnych autorów powinien trwać od kilkunastu do kilkudziesięciu sekund. Bardzo często pada pytanie jak silny powinien być skurcz. Bezpieczną wartością jest około 50% siły maksymalnego dowolnego skurczu. Po okresie skurczu następuje relaksacja (rozluźnienie mięśnia na skutek zmęczenia). W tym momencie pogłębiamy rozciągnięcie i powtarzamy cykl od nowa. Przerywamy PIR-y gdy nie jesteśmy już w stanie zwiększyć zakresu rozciągnięcia bez wyraźnego uczucia bólu.

Stretching dynamiczny polega na rozciąganiu całych taśm mięśniowy, a nie pojedynczych mięśni. W tym rodzaju stretchingu działamy głównie za pomocą antagonistów mięśni przykurczonych, a wszystkie ćwiczenia odbywają się w ruchu. Aktywny koncentryczny skurcz antagonistów oraz odpowiednie ustawienie kończyny powoduje aktywne wydłużenie mięśni skróconych.
To tylko wybrane metody radzenia sobie z tzw. „przykurczami”. W każdej metodzie ważna jest technika i odpowiednie ustawienie początkowe kończyn.

Kamil Goleń - Trener Indywidualny - Warszawa

http://www.trening-indywidualny.pl

Miejsce na Twoją reklamę

Akademia trenerów

Powrót


Rekomendacje Nasz fitness Klub Strefa zdrowia Kontakt