Piłki lekarskie w treningu siłowym.

Strona główna  |  Strefa zdrowia  |  Trening fitness  |  Piłki lekarskie w treningu siłowym.

Najczęściej czytane:

Piłki lekarskie w treningu siłowym.

piłka lekarskaWielokrotnie poruszałem już temat różnorodności treningu jako klucza do dobrej formy, zdrowia i sposobu na to aby nie popaść w rutynę i znużenie codzienną aktywnością.
Jedną z form, którą można wykorzystać do tych właśnie celów są ćwiczenia z wykorzystaniem piłek lekarskich. To ciekawy i sprawdzony sposób na urozmaicenie codziennego treningu siłowego , wytrzymałościowego, gibkościowego ale przede wszystkim treningu mocy, dynamiki i siły explozywnej.
Piłki lekarskie powszechnie wykorzystywane są w wielu dyscyplinach sportu. W jednych jak na przykład w lekkiej atletyce korzysta się z nich w okresie przygotowawczym do sezonu startowego, i robią to zarówno sprinterzy kształtujący w ten sposób siłę i moc explozywną, długodystansowcy jako jeden z elementów obwodów stacyjnych, w trakcie których pracują nad wytrzymałością siłową czy miotacze, którzy dzięki nim ćwiczą technikę i siłę.
Powszechne jest wykorzystanie piłek lekarskich w treningach sportów walki zwłaszcza boksu czy w grach zespołowych gdzie np. w koszykówce wykonuje się nimi rzuty i podania zachowując właściwą strukturę ruchu przez co podnosi się siłę i zachowuje przy tym strukturę ruchu typową dla dyscypliny.
Z własnego doświadczenia wiem, że umiejętnie wplecione w treningi indywidualne ćwiczenia z piłkami lekarskimi dają bardzo dobre efekty efekty. Poruszają one głębokie grupy mięśniowe i wymagają dużego zaangażowania układu nerwowego, przez co kształtują koordynację nerwowo-mięśniową. Są to ćwiczenia bardzo złożone przez co ilość pracujących mięśni jest niewspółmiernie większa niż w przypadku treningu na maszynach. Dzięki temu wydatek energetyczny jest wyższy a ilość spalanych kalorii większa.
I wreszcie kwestia kluczowa; większość z tych ćwiczeń można wykonywać w parach, co zdecydowanie zwiększa atrakcyjność treningu oraz wprowadza element rywalizacji.
Jestem przekonany, że jeśli odpowiednio dobierzecie ciężar przyboru i wprowadzicie kilka elementów z wykorzystaniem piłek lekarskich do waszych planów treningowych, to w zdecydowany sposób wpłynie to zarówno na efektywność jak i na zwiększenie przyjemności czerpanej z ćwiczeń.
 

Tomasz Gać –Trener Osobisty - Warszawa 

http://www.trening-indywidualny.pl

 

Miejsce na Twoją reklamę

Akademia trenerów

Powrót


Rekomendacje Nasz fitness Klub Strefa zdrowia Kontakt