Planowanie treningu

Strona główna  |  Strefa zdrowia  |  Motoryka i fizjologia  |  Planowanie treningu

Najczęściej czytane:

Planowanie treningu

Planowanie jednostki treningowej.

Każdy doświplanowanie treninguadczony zawodnik lub trener zdaje sobie sprawę z tego, że by odnieść sukces w dowolnej dyscyplinie sportowej nie wystarczy tylko dobre wyszkolenie techniczne. Różnorodność sytuacji, a także wpływ czynników środowiskowych występujących podczas zawodów mogą mieć bardzo negatywny wpływ na dyspozycję sportowca, który w związku z pojawiającymi się utrudnieniami nie będzie potrafił wyegzekwować tego czego nauczył się na treningu. Dlatego niezmiernie ważnym elementem w planowaniu jednostki treningowej, zarówno w sportach indywidualnych jak i grach zespołowych, jest zmienność i wprowadzanie zakłóceń sytuacyjnych, by jak najbardziej przybliżyć warunki do tych w jakich odbywa się rywalizacja.
Często mamy okazję oglądać zmagania dwóch zawodników lub drużyn, które na pierwszy rzut oka prezentują podobny poziom wyszkolenia, jednak wynik bezdyskusyjnie przemawia za dominacją tylko jednej ze stron. Wielu jest takich sportowców, których można by nazwać mistrzami treningu, świetnie grających w warunkach im znanych i powtarzalnych,  ale gdy dochodzi do konfrontacji z przeciwnikiem nagle nie wykorzystują nawet połowy swoich umiejętności. Dzieje się tak, ponieważ na ostateczny wynik sportowy mają wpływ także czynniki zewnętrzne, takie jak, np. warunki atmosferyczne, rodzaj nawierzchni, czy prezentowana w danym dniu forma przeciwnika i jego niespodziewane zagrania. Dobrze przygotowany zawodnik  odnajdzie się w każdej sytuacji i o każdej porze, wzosząc się jednocześnie na szczyt swoich możliwości. By móc to osiągnąć sportowiec powinien doświadczać w trakcie treningu różnorodnych wzorców i sytuacji wynikających z wykonywania wielu czynności jednocześnie. Im więcej wprowadzimy ruchów w danej jednostce treningowej, tym więcej występujących zakłóceń, czyli więcej sytuacji boiskowych Wspomaga to właściwości kognitywne osoby trenowanej, pozwalając jej na lepszą ocenę i analizę sytuacji oraz zastosowanie optymalnego w danym momencie rozwiązania. Zwiększony poziom zakłóceń sytuacyjnych, związany jest co prawda z krótkotrwałym pogorszeniem wykonywania zadania ruchowego w trakcie treningu, jednak w efekcie znacznie poprawia proces nauczania motorycznego i trwałość nabytych umięjętności.
Myślę, że powyższe argumenty są wystarczającym dowodem na to, że urozmaicony i zmienny trening, choć wymaga dużo większego zaangażowania i poświęcenia (zarówno ze strony zawodnika jak i samego trenera), przyniesie dużo lepsze efekty, nie tylko w następnych sesjach treningowych ale przede wszystkim w kolejnych zawodach sportowych.

Małgorzta Rak

http://www.trening-indywidualny.pl

 


 

Miejsce na Twoją reklamę

Akademia trenerów

Powrót


Rekomendacje Nasz fitness Klub Strefa zdrowia Kontakt