Podwichnięcie rzepki

Strona główna  |  Strefa zdrowia  |  Profilaktyka i terapia  |  Podwichnięcie rzepki

Najczęściej czytane:

Podwichnięcie rzepki

zwichnięcie rzepkiDo zwichnięcia lub podwichnięcia rzepki dochodzi na skutek bezpośredniego uderzenia. Jednak najczęściej mamy do czynienia ze zwichnięciem rzepki podczas skręcenia kolana – następuje przy rotacji zewnętrznej podudzia oraz rotacji wewnętrznej biodra (koślawość kolana).
Przy urazie kolano najczęściej ustawione jest w zgięciu 20-40 stopni.
Często bezpośrednio po urazie rzepka zmienia położenie na właściwe, a osoba może dalej obciążać nogę. Zwichnięciu towarzyszy silny ból i naderwanie troczka przyśrodkowego (stabilizator rzepki).
Największy problem w tej kontuzji to możliwość rozwinięcia się nawykowego zwichnięcia rzepki. Oczywiście można poddać się zabiegowi operacyjnemu, jednak powinno to być ostatecznością i mieć miejsce wtedy gdy troczki są kompletnie zerwane a trening nie daje żadnych rezultatów.
Osoby z koślawością kolan - przeważnie są to kobiety mają zwiększone predyspozycje do wystąpienia tej kontuzji. Oczywiście nie jest to jedyny czynnik predysponujący do zwichnięcia, jednak najwięcej przypadków takich urazów obserwuje się u tych osób.

Jak możemy zapobiegać wystąpieniu tej kontuzji oraz leczyć ją zachowawczo?

  •  Podstawą będzie zwrócenie uwagi w treningu na wzmacnianie głowy przyśrodkowej (VMO) – największą jej aktywacje uzyskujemy pracując w zakresie 0-30 stopni zgięcia kolana.
  •  Należy zwrócić uwagę na pasmo biodrowo-piszczelowe (ITBS), które może być napięte. Jeśli taka sytuacja ma miejsce możemy zastosować ćwiczenia myofascial-release
  •  Słaba kontrola mięśni rotujących zewnętrznie staw biodrowy, za co odpowiedzialny jest głównie mięsień pośladkowy średni oraz krótkie rotatory zewnętrzne – wprowadzamy do treningu ćwiczenia aktywizujące te mięśnie.
  •  Zwrócenie uwagi na rotację goleni – rotacja zewnętrzna goleni spowodowana jest nadmierną aktywnością mięśnia dwugłowego uda. Możemy wówczas wprowadzić ćwiczenia angażujące mięśnie półścięgnisty i półbłoniasty, które rotują wewnętrznie goleń.

Ostatnio dużo dyskusji pojawia się na temat przymusu stosowania operacji (nie tylko w przypadku zwichnięcia rzepki) oraz skuteczności stosowania ćwiczeń i treningu funkcjonalnego. Sprawa dotyczy łąkotek, uszkodzeń więzadeł i procesów zwyrodnieniowych w stawie. Pytanie brzmi; kiedy mamy się operować i czy w ogóle mamy podjąć się zabiegowi? Odpowiedź nie będzie jednoznaczna ale wiemy już dzisiaj, że stosowanie samej rehabilitacji i treningu może często okazać się drogą do uniknięcia zabiegu operacyjnego i braku występowania objawów kontuzji/choroby.

Paweł Tracz - Trener Osobisty - Warszawa

Miejsce na Twoją reklamę

Akademia trenerów

Powrót


Rekomendacje Nasz fitness Klub Strefa zdrowia Kontakt