Praca łopatki a stabilizacja kompleksu barkowego.

Strona główna  |  Strefa zdrowia  |  Profilaktyka i terapia  |  Praca łopatki a stabilizacja kompleksu barkowego.

Najczęściej czytane:

Praca łopatki a stabilizacja kompleksu barkowego.

kompleks barkowyZa stabilność oraz mobilność stawu ramiennego odpowiada w dużej mierze łopatka. Łopatka jest podstawą na której u ufiksowana jest głowa kości ramiennej. Częstym problemem  posturalnym oraz funkcjonalnym  w obrębie kompleksu stawów barkowych jest niestabilność łopatki. Często jest to związane słabą aktywacją  mięśnia zębatego przedniego oraz  dolnej części  mięśnia czworobocznego. Równie często w swej pracy spotykamy się ze zwiększonym  napięciem górnego aktonu mięśnia czworobocznego.  Brak stabilizacji łopatki oraz zbyt słaba aktywacja dolnej części mięsnia czworobocznego bardzo często idą w parze z występowaniem konfliktu podbarkowego.      

Mięsień zębaty przedni wykonuje ruch protrakcji czyli wysuniecia obręczy barkowej w przód dlatego bardzo istotnym jest aby ćwiczący potrafił wykonać izolowany ruch protrakcji. Ćwiczenia mięśnia zębatego przedniego należy zacząć od obciążeń mniejszych niż obciążenia własnego ciał a następnie może  przejść do ćwiczeń w podporach. Aktywacja tego mięśnia jest duża podczas jednego z najpopularniejszych ćwiczenia czyli zwyklej  pompki. Jeżeli podczas wykonywania  pompek łopatki odstają od tylnej ściany klatki piersiowej to  należy  ćwiczenie ułatwić czyli ustawić dłonie na podwyższeniu. Jeżeli dla ćwiczącego pompki  nie stanowią problemu to należy ustawić stopy na podwyższeniu spowoduje to utrudnienie ćwiczenia, ale również zwiększy aktywacje mięśnia zębatego przedniego.
Jeżeli chodzi o dolną część  mięśnia czworobocznego to do pobudzenia  tego obszaru idealne są wszystkie ćwiczenia w których następuje aktywny  ruch  obniżenia obręczy kończyny górnej .

Kamil Goleń - Trener Personalny - Warszawa

http://www.trening-indywidualny.pl

 


 
 

Miejsce na Twoją reklamę

Akademia trenerów

Powrót


Rekomendacje Nasz fitness Klub Strefa zdrowia Kontakt