Probiotyki

Strona główna  |  Strefa zdrowia  |  Żywienie i suplementacja  |  Probiotyki

Najczęściej czytane:

Probiotyki

probiotykiProbiotyki to żywe drobnoustroje, które podane w odpowiedniej ilości wywierają korzystny wpływ na zdrowie. Najczęściej są to bakterie z rodzaju Lactobacillus i Bifidobacterium lub drożdże Sacharomyces boulardii. Najlepszym sposobem na dostarczenie ich do organizmu okazał się dodatek do żywności, dlatego ostatnio modne stały się produkty mleczne z probiotykami. Składniki mleka polepszają przeżywalność drobnoustrojów podczas pasażu jelitowego i pozwalają na dotarcie większej ilości bakterii do jelita grubego, gdzie wykazują swoje działanie.
Probiotyki zasiedlając jelito wpływają na poprawę tamtejszej mikroflory, przywracają i utrzymują równowagę mikrobiologiczną organizmu. Działanie to można wykorzystać przy leczeniu biegunki podróżnych, a także przy wspomaganiu odbudowy mikroflory po stosowaniu antybiotykoterapii. Ich zadaniem jest także hamowanie rozwoju bakterii patogennych, które niekorzystnie wpływają na nasze zdrowie (np. zapobiegają patogennemu rozwojowi Helicobacter pylori). Ponadto, wspomagają one układ odpornościowy oraz dzięki swojej zdolności do zmniejszania przepuszczalności błony komórkowej jelita dla alergenów, mogą okazać się pomocne przy leczeniu alergii pokarmowych. Bakterie probiotyczne są także skuteczne przy nietolerancji laktozy. Osoby cierpiące na to schorzenie nie mają laktazy (enzymu trawiącego laktozę, tzw. cukru mlecznego), stąd nie tolerują produktów mlecznych. Probiotyki wspomagają trawienie tego cukru, dlatego produkty mleczne fermentowane są lepiej tolerowane i mogą występować w diecie osoby z nietolerancją laktozy. Badania wykazały także pozytywny wpływ probiotyków na poprawę profilu lipidowego krwi.
Probiotyki można znaleźć w produktach mlecznych. Na pułkach sklepowych pojawia się coraz szerszy asortyment wzbogacany w ten składnik. Dostępne są także probiotyczne suplementy diety, ale ich wykorzystanie przez organizm jest niższe w porównaniu do probiotyków z przetworów mlecznych.

Aleksandra Ulatowska - dietetyk Warszawa

Miejsce na Twoją reklamę

Akademia trenerów

Powrót


Rekomendacje Nasz fitness Klub Strefa zdrowia Kontakt