Przysiad jako ćwiczenie funkcjonalne.

Strona główna  |  Strefa zdrowia  |  Trening fitness  |  Przysiad jako ćwiczenie funkcjonalne.

Najczęściej czytane:

Przysiad jako ćwiczenie funkcjonalne.

przysiadyO  ćwiczeniu jakim jest przysiad napisano już  wiele. Zazwyczaj wychwalając  zalety stosowania go w treningu siłowym. W przysiadzie  pracuje bardzo wiele  mięśni co wywołuje duży wyrzut hormonów.

Jako jedyne z ćwiczeń siłowych wywołuje zwiększenie pojemności życiowej płuc i powoduje przyrost masy mięśniowej.  Poza tym przysiad jest ćwiczeniem funkcjonalny. W tym miejscu zatrzymam się. Czy na pewno przysiad obunóż jest aż tak funkcjonalny?  Ciężko mi jest  wymienić dyscyplinę  oprócz wioślarstwa czy siatkówki ( chociaż i tu nie zawsze) gdzie 2 dwie stopy są ustawione symetrycznie.  Bardziej funkcjonalny ustawieniem dla sportu jest sytuacja gdy jedna z kończyn jest wykroczną a druga zakroczną. Należy się zastanowić czy nie lepszym ćwiczenie dla  poprawy siły kończyn dolnych nie będzie przysiad wykroczny z kończyna zakroczną  na podwyższeniu.
W przysiadzie wykrocznym stosowany ciężar będzie oczywiście mniejszy. I tu też zyskujemy ponieważ  zmniejszamy kompresje na odcinek lędźwiowy, w dodatku łatwiej jest utrzymać pionowe ustawnie kręgosłupa co w przysiadzie obunóż jest niemożliwe. Wykonując zatem przysiad w wykroku  jednonóż otrzymujemy świetne ćwiczenie siłowe kończyn dolnych z  jednoczesnym zmniejszeniem stresu   na odcinek lędźwiowy kręgosłupa. Jeżeli chodzi o przysiad obunóż to czynnikiem limitującym  wielkość  obciążenie jest właśnie wytrzymałość odcinka lędźwiowego. Jedynym plusem a zarazem argumentem, jeśli chodzi przysiad obunóż jest fakt, że wykonując to ćwiczenie pokonujemy większe obciążenie, czyli powodujemy większy wyrzut hormonów. Należy jednak pamiętać iż nie jest to jedyna droga  do hipertrofii mięśni.
Nie uważam że przysiad jest zupełnie zbędnym wzorcem ruchowym, natomiast jeśli chodzi o kształtowanie siły kończyn dolnych przysiad jednonóż jest lepszym rozwiązaniem.

Kamil Goleń - Trener Personalny - Warszawa

Miejsce na Twoją reklamę

Akademia trenerów

Powrót


Rekomendacje Nasz fitness Klub Strefa zdrowia Kontakt