Punkty maksymalnie bolesne.

Strona główna  |  Strefa zdrowia  |  Profilaktyka i terapia  |  Punkty maksymalnie bolesne.

Najczęściej czytane:

Punkty maksymalnie bolesne.

punkty spustowePojawienie się punktów maksymalnie bolesnych związane jest z podrażnieniem tkanki mięśniowej. Podrażnienia i przeciążenia tkanek wywołują lokalny ból, który powoduje ochronne napięcie mięśni i wymusza niekiedy nienaturalne pozycje ciała. Podrażnienia, przeciążenia statyczne/dynamiczne tkanek (mięśni, ścięgien, więzadeł) doprowadzają często do powstania zespołów korzeniowych (podrażnienia nerwów). W wyniku przeciążenia pojawia się ból, który jest czynnikiem predysponującym do wystąpienia punktów bolesnych w mięśniach.
Punkty maksymalnie bolesne są wyczuwalne palpacyjnie jako twarda „grudka”, stwardniały powrózek. Są tkliwe i lokalizują się w mięśniach o podwyższonym tonusie mięśniowym – napięcie spoczynkowe mięśnia jest zwiększone. Mięsień taki łatwiej się kurczy, trudniej rozluźnia i relaksuje. Mięsień nadaktywny szybko się męczy, ukrwienie tego obszaru jest słabsze, a dostawa tlenu z krwią do mięśnia jest ograniczona.
Terapia punktów maksymalnie bolesnych
Manualna mobilizacja punktów maksymalnie bolesnych polega na odszukaniu punktu bolesnego w rejonie bólu i manualnym ucisku tego punktu. Uciśnięty punkt maksymalnie bolesny wywołuje początkowo dość silny ból. Punkt bolesny, z jednakową siłą docisku przytrzymujemy przez 5-10 sekund. Jeśli po tym czasie ból nie przestanie zanikać, a będzie się nasilał, należy zaprzestać dalszej mobilizacji. Jeśli ból zanika jest to znak, że terapia przynosi oczekiwane rezultaty i możemy przejść do dalszego wyszukiwania punktów bolesnych w napiętym mięśniu.
Drugą techniką, która znosi napięcie i ból lokalny w mięśniu nadaktywnym jest rozluźnianie pozycyjne. Kiedy znajdziemy już punkt maksymalnie bolesny, szukamy pozycji stawu, która niweluje ból. Taką pozycję utrzymujemy przez 20-120 sekund.

 

Paweł Tracz - Trener Indywidualny - Warszawa


 

Miejsce na Twoją reklamę

Akademia trenerów

Powrót


Rekomendacje Nasz fitness Klub Strefa zdrowia Kontakt