Rabdomioliza - choroba wywołana zbyt dużym wysiłkiem fizycznym.

Strona główna  |  Strefa zdrowia  |  Motoryka i fizjologia  |  Rabdomioliza - choroba wywołana zbyt dużym wysiłkiem fizycznym.

Najczęściej czytane:

Rabdomioliza - choroba wywołana zbyt dużym wysiłkiem fizycznym.

 

rabdomiolizaZ wysiłkiem fizycznym nie wolno przesadzać gdyż jego zbyt duża intensywność może doprowadzić nas do stanu przemęczenia , a w gorszych przypadkach wywołać różne groźne choroby. Rabdomioliza jest właśnie jedną z takich chorób do której może nas zbliżyć ekstremalny wysiłek fizyczny.
Jest to zespół objawów chorobowych wywołanych uszkodzeniem tkanki mięśniowej poprzecznie prążkowanej, co doprowadza do pojawienia się we krwi wolnej mioglobiny pochodzenia mięśniowego, która następnie jest filtrowana przez kłębuszki nerkowe, co może doprowadzić do ich uszkodzenia i rozwoju ostrej niewydolności nerek. Objawami tej choroby jest ciemny kolor moczu oraz silne bóle mięśniowe (oczywiście nie można ich mylić z mikrourazami). Absolutną pewność czy jesteśmy chorzy daje nam badanie laboratoryjne – aktywność kinazy kreatynowej.
Choroba ta została opisana po raz pierwszy podczas II wojny światowej w czasie bombardowania Londynu przez Niemców. W obecnych czasach dotyczy głównie sportowców i co ciekawe tylko ich męską część. Jest to najprawdopodobniej spowodowane większą masą mięśniową i tym , że kobiety mają lepszą gospodarkę cieplną. Długotrwały , ekstremalny wysiłek może być przyczyną Rabdomiolizy. Występuje ona u osób wyczynowo uprawiające różne sporty – maratończycy , kolarze, rugbiści , sztangiści – to tylko niektóre z dyscyplin narażone na tą chorobę. Podczas jednych z zawodów pół-triatlonowych Iron Man aż 25 uczestników miało podwyższony poziom kinazy kreatynowej co mogło świadczyć o początkowych stadiach choroby. Ale Rabdomioliza nie występuje tylko i wyłącznie u osób uprawiający sport wyczynowo. Są na nią narażone osoby , które stosują w swoich treningach bardzo dużą intensywność , rozpoczynają intensywne treningi po długiej przerwie, są lub były po silnych infekcjach wirusowych , ćwiczą w wysokich temperaturach i dużej wilgotności, odwadniają się podczas treningu , spożywają duże ilości alkoholu oraz używają narkotyków. Częstym błędem popełnianym przez osoby uprawiające intensywne ćwiczenia fizyczne jest nasilenie wysiłku w celu „rozruszania” bolących mięśni lub prowadzenie dodatkowych zabiegów rozgrzewających, co prowadzi do dalszego rozpadu tkanki mięśniowej i nasilenia objawów. W takich przypadkach korzystnie działa ograniczenie wysiłku i schładzanie mięśni.
Lekceważenie tych objawów może wywołać uszkodzenie nerek a w najgorszym przypadku nawet śmierć bo i takie wypadki miały też miejsce.

Kamil Wypych - Trener Indywidualny - Warszawa
 

Miejsce na Twoją reklamę

Akademia trenerów

Powrót


Rekomendacje Nasz fitness Klub Strefa zdrowia Kontakt