Rodzaje treningu Cardio

Strona główna  |  Strefa zdrowia  |  Motoryka i fizjologia  |  Rodzaje treningu Cardio

Najczęściej czytane:

Rodzaje treningu Cardio

                   

trening Cardio

                                                                                                                   Po lekturze kilku artykułów z szeroko pojętej branży Wellness, zauważyłem, że powstaje sporo nieścisłości i przekłamań związanych z treningiem na urządzeniach Cardio.

Trening ten zwany często mylnie aerobowym może być wykonywany na wiele sposobów i każdy z nich działa na nasz organizm nieco inaczej.
Postaram się dość dokładnie wyjaśnić te różnice oraz czynniki od których zależą.
To czy trening jest aerobowy (tlenowy), czy anaerobowy (beztlenowy), zależy od jego intensywności w stosunku do naszych możliwości. Ten sam wysiłek będzie dla jednego człowieka lekkim wysiłkiem tlenowym a u drugiego spowoduje mocne zakwaszenie mięśni.

Stopniując intensywność możemy wymienić:

 

  • typowy trening Cardio – intensywność do 60% tętna maxymalnego (przypomnę, że średnio statystycznie tętno maksymalne można wyliczyć ze wzoru 220 – wiek), jest to intensywność odpowiednia do wstępnej części rozgrzewki oraz do utrzymywania w dobrej formie naszego układu sercowo-naczyniowego. Forma ruchu szczególnie polecana osobom starszym, z nadciśnieniem oraz po zawałach.
  • trening spalający, aerobowy intensywność nieco wyższa do 75% tętna maxymalnego, przyjmuje się, że jest to optymalny pułap spalania tkanki tłuszczowej przy czasie trwania od 30 min do 1h. Trening ten wpływa też na poprawę wytrzymałości tlenowej.
  • Trening beztlenowy – to taki, w którym mechanizmy tlenowe nie wystarczają do zapewnienia nam energii i ta jest produkowana z glikogenu, którego produktem rozpadu jest kwas mlekowy, wysiłki trwają stosunkowo krótko, do kilku minut, po czym wymagana jest przerwa w celu regeneracji substratów energetycznych. Trening ten często wykonywany jest w formie interwałowej. Wpływa na znaczne podwyższenie poziomu wytrzymałości beztlenowej oraz na podniesienie metabolizmu na wyższy poziom, przez co wzrasta nam spoczynkowa przemiana materii i spalamy więcej kalorii nawet na długo po zakończeniu treningu.

Mam nadzieję, że udało mi się chociaż trochę uporządkować wiedzę na temat rodzajów treningów wytrzymałościowych.

Tomasz Gać - Trener Osobisty - Warszawa

http://www.trening-indywidualny.pl

 

 

Miejsce na Twoją reklamę

Akademia trenerów

Powrót


Rekomendacje Nasz fitness Klub Strefa zdrowia Kontakt