Różnica w treningu na siłę i masę mięśniową.

Strona główna  |  Strefa zdrowia  |  Motoryka i fizjologia  |  Różnica w treningu na siłę i masę mięśniową.

Najczęściej czytane:

Różnica w treningu na siłę i masę mięśniową.

Hipertrofia sarkoplazmatyczna a miofibrylarna

hipertrofia mięśniowaPodczas treningu na siłowni nasze mięśnie mogą rosnąć i nabierać siły na dwa sposoby. Na początku zacznijmy od podstawowych informacji na temat włókien mięśniowych, aby zrozumieć lepiej te dwa mechanizmy wzrostu tkanki mięśniowej.

Każde włókno mięśniowe składa się z dwóch podstawowych części:

  • miofibryli, cylindrycznych włókienek, które kurczą się, powodując ruch 
  • sarkoplazmy, czyli płynu, który otacza nasze miofibryle. W sarkoplazmie gromadzi się glikogen, w jego składzie znajdują się również mitochondria, produkujące energię – ATP.

Hipertrofia miofibrylarna


Przyrost mięśniowy na poziomie miofibryli, charakteryzuje się maksymalnym przyrostem siły. We włóknach mięśniowych dochodzi do wzrostu ilości miofibryli, dzięki czemu mięsień zwiększa swoją siłę oraz rozmiary. Jeśli chcemy aby takie zmiany zaszły w naszym mięśniu, musimy poddać go specyficznemu treningowi; wykonywanie od 1 do 5 powtórzeń przy 80-90% maksymalnego obciążenia dla jednego powtórzenia. Taki trening stymuluje siłę mięśniową, wytrzymałość mięśnia poddanego takiemu treningowi będzie niska ponieważ rozwijają się tutaj przede wszystkim włókna szybkokurczliwe drugiego typu.

Hipertrofia sarkoplazmatyczna

W tym wypadku mówimy o maksymalnym przyroście rozmiarów mięśni i anaerobowej odporności na zmęczenie. W przeciwieństwie do hipertrofii na poziomie miofibryli, tutaj dochodzi do zwiększenia ilości płynu składającego się na sakroplazmę. Mięsień zyskuje przede wszystkim na swoich rozmiarach, a dopiero w drugiej kolejności na sile. Trening stymulujący w ten sposób przyrost naszych mięśni będzie wyglądał następująco:
wykonujemy 8-12 powtórzeń przy obciążeniu na poziomie 60-80% maksymalnego obciążenia dla jednego powtórzenia.

Aby wybrać najodpowiedniejszy program dla siebie, należy określić swoje indywidualne cele. Jeśli twoim priorytetem jest przyrost mięśni, zwiększenie wagi zastosuj trening z obciążeniem 60-80%, jeśli trenujesz sztuki walki, lekkoatletykę (konkurencje siłowe) czy inną z dyscyplin, które wymagają od ciebie utrzymania wagi ciała na stałym poziomie przy optymalnej sile mięśniowej, wybierz trening z obciążeniem 80-90%.

Paweł Tracz - trener indywidualny - Warszawa

http://www.trening-indywidualny.pl
 

 

Miejsce na Twoją reklamę

Akademia trenerów

Powrót


Rekomendacje Nasz fitness Klub Strefa zdrowia Kontakt