Schorzenia wynikające z siedzącego trybu życia

Strona główna  |  Strefa zdrowia  |  Profilaktyka i terapia  |  Schorzenia wynikające z siedzącego trybu życia

Najczęściej czytane:

Schorzenia wynikające z siedzącego trybu życia

Wiele mówi się o chorobach, które niesie ze sobą rozwój cywilizacji. Do głównych chorób cywilizacyjnych zalicza się nadciśnienie, cukrzyce oraz chorobę wieńcową. Niektórzy autorzy dodają do tej grupy również chorobliwą otyłość. Choroby te nie zostały nazwane cywilizacyjnymi bez powodu, powszechność ich występowania zależy bowiem od stopnia rozwoju cywilizacyjnego społeczeństwa. Moim zdaniem między rozwojem cywilizacji, a wzrostem ilości osób prowadzących siedzący tryb życia można postawić znak równości. Im bogatsze społeczeństwo tym mniejszy jest procent osób pracujących fizycznie ponieważ w większości ich prace przejęły wyspecjalizowane maszyny.
Nie możemy oczywiście zwalać wszystkiego na rozwój cywilizacji ponieważ antidotum na choroby cywilizacyjne jest w większości przypadków ruch. Jego brak to tzw. hipokinezja polegające na dysproporcji pomiędzy zwiększającym się obciążeniem układu nerwowego, a zmniejszającym się obciążeniem układu ruchowego. Jeżeli zatem ruch jest lekarstwem to jedyne co może nas powstrzymać przed jego zażyciem to lenistwo.
Wracając do tematu weźmy pod lupę choroby cywilizacyjne:

  •  Nadciśnienie. Siedzący tryb życia sprawia że nasze serce rzadko kiedy przyspiesza na dłużej niż kilka minut. Mięsień sercowy jest oczywiście wyjątkowy ma jednak wspólne cechy z innymi mięśniami szkieletowymi. Jedną z nich jest to, że nie poddawany treningowi staje się słaby. Zła dieta zwykle idąca w parze siedzącym trybem życia daje nam praktycznie gwarancje podwyższonego poziomu cholesterolu który odkłada się w naczyniach krwionośnych, zwężając ich światło. Zwężenie naczyń oraz słaba kurczliwość mięśnia sercowego prowadzi do podwyższonego ciśnienia.
  • Cukrzyca. Brak ruchu zaburza w pewnym stopniu gospodarkę węglowodanową. W konsekwencji dochodzi do zaburzenia dystrybucji insuliny. Kiedy tkanki nie odpowiadają na normalny poziom insuliny, trzustka zaczyna produkować jej więcej, ale wciąż niewystarczająco wobec stale rosnących potrzeb organizmu (z powodu insulinooporności). We krwi wzrasta stężenie glukozy, co z kolei powoduje wydzielanie insuliny. Tak powstaje błędne koło.
  •  Choroba wieńcowa to stan przewlekłego stanu niedostatecznego zaopatrzenia komórek mięśnia sercowego w tlen i substancje odżywcze. Nadwyżka kalorii, brak ruchu skutkuje zwiększeniem poziomu cholesterolu we krwi. Złogi cholesterolu odkładają się w naczyniach wieńcowych doprowadzających krew do mięśnia sercowego. Kiedy serce zmuszone jest do wzmożonej pracy, a nie zostaje do niego dostarczona odpowiednia ilość tlenu i składników odżywczych powstaje tzw. ból wieńcowy. Dojść może nawet do zawału mięśnia sercowego.

Kamil Goleń - Trener Personalny - Warszawa

http://www.trening-indywidualny.pl

Miejsce na Twoją reklamę

Akademia trenerów

Powrót


Rekomendacje Nasz fitness Klub Strefa zdrowia Kontakt