Skutki uboczne stosowania dopingu farmakologicznego.

Strona główna  |  Strefa zdrowia  |  Ciekawostki  |  Skutki uboczne stosowania dopingu farmakologicznego.

Najczęściej czytane:

Skutki uboczne stosowania dopingu farmakologicznego.

dopingDoping farmakologiczny w sporcie wyczynowym występuje coraz częściej, a przynajmniej coraz częściej jest wychwycany przez komisje antydopingowe co pokazują ostatnie zdarzenia w świecie sportu (zdyskwalifikowanie czołowych sprinterów z listy światowej). Nie ma wątpliwości, że doping jest i będzie stosowany w sporcie wyczynowym. Sport musi być bardziej widowiskowy, sportowcy muszą biegać szybciej, skakać wyżej, rzucać dalej gdyż za wszystkim oczywiście stoją pieniądze i sponsorzy. Nikt nie przyjdzie na zawody sportowe, które są mało ekscytujące a więc zawodowi sportowcy decydują się na doping aby móc poprawić swoje rezultaty i na przykład pozyskać sponsora bo nie zapominajmy, że jest to ich praca...

Jednak coraz częściej niedozwolone środki farmakologiczne są stosowane przez amatorów. Jest to bardzo ryzykowne gdyż niekiedy nie mają oni pojęcia o tym jak stosować dany preparat. Nie zapominajmy, że zawodowcy są pod stałą opieką lekarską, a amatorzy rzadko kiedy wykonują badania przed zażyciem środków dopingujących. Wiążę się z tym oczywiście wiele niebezpieczeństw, niekiedy nieodwracalnych. Oto niektóre z nich:

  • Zmiany skórne – pierwszym problemem jest wirylizacja. Jest to niestety proces nieodwracalny, związany z powiększaniem się porów. Skóra staje się wtedy szorstka. Pojawienie się lub nasilenie trądziku. Rozstępy – są one spowodowane szybkim przyrostem masy mięśniowej. Skóra nie ma możliwości rozciągnąć się wraz z dużym przyrostem mięśni. Na dwa pierwsze objawy podatne są bardziej kobiety.
  • Łysienie – sterydy przyspieszają proces łysienia. Odpowiedzialny jest za to 5α-Dihydrotestosteron. I również w tym wypadku jest to proces nieodwracalny.
  • Ginekomastia – Jest to powiększenie się sutków u mężczyzn. Początkowo objawia się swędzeniem w okolicach brodawki, a następnie powiększeniem jej. Jest to skutek zachwiania równowagi hormonalnej w naszym organizmie.
  • Zmiany hormonalne – zmiany te są spowodowane zażywaniem testosteronu lub jego pochodnymi. Organizmowi wówczas podajemy testosteron z zewnątrz i jego reakcją na to jest zaprzestanie produkcji własnej. Objawy nasilają gdy zaprzestajemy dostarczać testosteron z zewnątrz i są nimi: spadek masy mięśniowej, spadek siły, złe samopoczucie oraz obniżone libido.
  • Wątroba – sterydy ze względu na swoją toksyczność niszczą jej strukturę.
  • Zahamowanie wzrostu – przyjmowanie sterydów w okresie gdy nie osiągnęliśmy jeszcze w pełni wykształconego układu kostnego może spowodować to iż już nigdy nie osiągniemy wzrostu jaki moglibyśmy uzyskać. Jest to spowodowane tym, że większość środków anabolicznych hamuje proces wzrostu kości.
  • Wysokie ciśnienie krwi – jest to spowodowane szybkim przyrostem masy mięśniowej lecz nie przystosowanym jeszcze sercem do takiej sytuacji. Dodatkowo sprzyja temu intensywny trening i retencja wody.

To tylko niektóre skutki uboczne stosowania dopingu. Jest ich o wiele więcej i nawet jeżeli teraz nie odczuwamy żadnego z nich mogą one objawić się dopiero za jakiś czas. Warto się zatem zastanowić czy chwilowy wzrost naszych umiejętności jest wart utraty zdrowia.

Kamil Wypych - Trener Osobisty - Warszawa

Miejsce na Twoją reklamę

Akademia trenerów

Powrót


Rekomendacje Nasz fitness Klub Strefa zdrowia Kontakt