Strukturalne skręcenie kości piszczelowej.

Strona główna  |  Strefa zdrowia  |  Profilaktyka i terapia  |  Strukturalne skręcenie kości piszczelowej.

Najczęściej czytane:

Strukturalne skręcenie kości piszczelowej.

osiowe ustawienie kończynkończynCzęsto w praktyce fizjoterapeutycznej podczas wykonywania standardowego badania unikają nam ważne szczegóły, które mogą wpłynąć na ostateczną diagnozę i układany program treningowy. Zastosowanie testów funkcjonalnych, np. FMS, zmniejsza ryzyko błędu i daje bardziej realistyczny obraz możliwości pacjenta. Uzyskane wyniki można zawsze potwierdzić badaniem obrazowym.

Jednym z bardziej popularnych obecnie ćwiczeń, a jednocześnie testem funkcjonalnym jest przysiad. Prawidłowa pozycja wyjściowa dla kończyn dolnych to: stopy ustawione równolegle, na szerokość bioder, ciężar ciała równomiernie rozłożony na obydwie stopy, a kolana nie mają prawa przekroczyć linii palców w trakcie wykonywania ćwiczenia.  Natomiast najczęstszymi błędami są: palce ustawione szerzej niż pięty, kolana uciekające w koślawość, kolana wykraczające poza linię palców, stopy płasko-koślawe. W takim wypadku wystarcza korekta ustawienia stóp i pilnowanie równoległego ustawienia kolan. Ale co zrobić, jeżeli pomimo równoległego ustawienia stóp, kolana wciąż uciekają do środka? Zaburza to całą mechanikę ćwiczenia, skutkując m.in. bólami stawów kolanowych, biodrowych, dolegliwościami odcinka lędźwiowego. Zazwyczaj winą obarcza się osłabione rotatory zewnętrzne stawów biodrowych lub nadmiernie napięte mięśnie rotujące te stawy do wewnątrz. Często jest to faktyczna przyczyna takiego ustawienia kończyn dolnych, ale co jeżeli wykonane testy ruchomości rotacyjnej oraz testy oporowe nie potwierdzą naszych przypuszczeń? Inną hipotezą jest tyłoskręcenie szyjki kości udowej, które można w prosty sposób zdiagnozować testem Craiga. Jeżeli i ten wniosek okaże się chybiony należy rozważyć możliwość strukturalnego skręcenia kości piszczelowej.
Równoległe ustawienie stóp powoduje u klienta uciekanie kolan do środka, a co jeżeli skupi się on na równoległym torze ruchu kolan? Może się tak zdarzyć, że w tym celu badany będzie musiał ustawić stopy w rotacji zewnętrznej. Skutkiem jest poprawa toru ruchu kończyn dolnych, ale przy zaburzonej pracy stóp. Problemem jest tutaj ustawienie kości piszczelowej. Jej położenie ocenia się w pozycji zgięciowej stawu kolanowego. Kąt pomiędzy osiami biegnącymi przez powierzchnie stawowe (górną i dolną) kości piszczelowej powinien wynosić między 20-25°.  Jeżeli wartość przekracza 25° mamy do czynienia ze strukturalnym skręceniem kości piszczelowej. W takim przypadku należy indywidualnie dobrać pozycję wyjściową dla klienta, uwzględniając fizjologiczne dla niego ustawienie stóp i kolan.

Kasia Śmietanko - Trenerka Personalna - TI Fitness

Miejsce na Twoją reklamę

Akademia trenerów

Powrót


Rekomendacje Nasz fitness Klub Strefa zdrowia Kontakt