Torbiel Bakera

Strona główna  |  Strefa zdrowia  |  Profilaktyka i terapia  |  Torbiel Bakera

Najczęściej czytane:

Torbiel Bakera

torbiel bakeraTorbiel Bakera, zwana też cystą powstaje najczęściej na skutek urazów, przeciążeń w obrębie stawu kolanowego. Torbiel umiejscawia się pomiędzy ścięgnem mięśnia półbłoniastego a przyśrodkową głową mięśnia brzuchatego łydki. Powstanie cysty związana jest bezpośrednio z wystąpieniem stanu zapalnego w obrębie stawu kolanowego spowodowanego np. Urazem łąkotek. Torbiel jest łatwa do zlokalizowania (palpacyjnie oraz jest często widoczna) ale w celu upewnienia się wykonuje się USG.

Objawy jakie towarzyszą cyście Bakera to; widoczna wyniosłość wyczuwalna pod kolanem, ból podczas aktywności fizycznych. Duża torbiel często pęka a płyn maziowy rozchodzi się po okolicznych tkankach. W przypadku pęknięcia torbieli chory uskarża się na ostry ból i obrzęk w okolicy łydki. Objawy mogą być mylone z zakrzepicą żył głębokich.
Samo usunięcie torbieli zabiegiem operacyjnym nie gwarantuje ponownego jej powstania. Dopiero usunięcie pierwotnej przyczyny w stawie kolanowym prowadzi do całkowitego wyleczenia. Jeśli objawy nie są na tyle nasilone i nie utrudniają codziennego funkcjonowania, leczenie ogranicza się tylko do rezygnacji z dużej aktywności fizycznej i zmniejszenia obciążeń treningowych.
Odpowiedni wywiad i badanie powinno zdiagnozować problem, jeśli cysta nie daje dużych objawów stosuje się leczenie zachowawcze (ograniczenie aktywności i redukcja obciążeń treningowych), nasilenie się objawów lub dużą cystę usuwa się podczas zabiegu chirurgicznego.

Paweł Tracz - Trener Osobisty - Fizjoterapeuta
 

Miejsce na Twoją reklamę

Akademia trenerów

Powrót


Rekomendacje Nasz fitness Klub Strefa zdrowia Kontakt