Triada O'Donoghue - uraz kolana

Strona główna  |  Strefa zdrowia  |  Profilaktyka i terapia  |  Triada O'Donoghue - uraz kolana

Najczęściej czytane:

Triada O'Donoghue - uraz kolana

Triada O'Donoghue to jednoczesne uszkodzenie 3 struktur w kolanie na skutek wystąpienia urazu. Dotyczy on następujących struktur:

  • ACL (więzadło krzyżowe przednie),
  • MCL (więzadło poboczne piszczelowe)
  • łąkotka przyśrodkowej (MM).

Do tego typu uszkodzenia dochodzi najczęściej przy wykoślawieniu kolana (rotacja zewnętrzna podudzia, przywiedzenie i rotacja wewnętrzna kości udowej). Uraz może wystąpić w wielu sytuacjach, jednak najczęściej dochodzi do niego na nartach, w dyscyplinach sportowych gdzie dominuje wyskok oraz kontaktowych sportach (piłka nożna, sporty walki itp.).

Bezpośrednio po urazie, chory nie może obciążyć nogi ze względu na występowanie uczucia niestabilności. Do 48h po urazie pojawia się obrzęk kolana, silny ból i ograniczenie ruchomości. Postępowanie po urazie powinno odbywać się zgodnie z zasadą PRICE (P-protection, R-rest,I-ice,C-compression, E-elevation). Uszkodzony staw zabezpiecza się w ortezie ze względu na szybszy powrót do sprawności w porównaniu z unieruchomieniem w opatrunku gipsowym.
Nie jesteśmy w stanie stwierdzić jakie struktury zostały uszkodzone w stawie kolanowym dopóki nie wykona się rezonansu i USG. Bezpośrednio po urazie wykonuje się badanie obrazowe RTG w celu wykluczenia złamania, które może towarzyszyć uszkodzeniu więzadeł.
Często i same badania obrazowe nie dają 100% pewności jakie struktury zostały uszkodzone. Jeśli połączy się badanie za pomocą specyficznych testów (wykonywanych przez fizjoterapeutów i lekarzy) oraz badania obrazowe, można bardziej precyzyjnie określić, które struktury zostały uszkodzone. Jednak najbardziej czytelnym i gwarantującym pewność diagnostyczną jest badanie artroskopowe - do badania wykorzystuje się kamerę, pozwalającą wykonać dokładną rewizję stawu kolanowego od środka.
Leczenie; u osób mało aktywnych, starszych stosuje się leczenie zachowawcze – odpowiednie zabezpieczenie stawu stabilizatorem, rehabilitacja (redukcja obrzęku, przywrócenie funkcji zgięciowej i wyprostnej kolana, praca nad siłą mięśniową i propriocepcją). U osób aktywnych proponuje się jak najszybsze wykonanie zabiegu operacyjnego w celu szybszego powrotu do pełnej aktywności. Postępowanie pooperacyjne w pierwszym okresie (10-12 tyg) polega na zabezpieczeniu przeszczepu (ryzyko zerwania) – okres ochronny. W pierwszym okresie unika się ćwiczeń w otwartym łańcuchu kinematycznym i pełnego obciążania. Odzyskanie prawidłowego zakresu ruchomości w stawie (czynnego i biernego), prawidłowej kontroli motorycznej, redukcji bólu stanowi podstawę przy reedukacji chodu i odzyskania pełni funkcji stawu kolanowego.

Paweł Tracz - Trener Personalny - Warszawa

 

Miejsce na Twoją reklamę

Akademia trenerów

Powrót


Rekomendacje Nasz fitness Klub Strefa zdrowia Kontakt