Trzeszczki

Strona główna  |  Strefa zdrowia  |  Profilaktyka i terapia  |  Trzeszczki

Najczęściej czytane:

Trzeszczki

trzeszczki stopyTrzeszczki są to kości, które są usytułowane w ścięgnach niektórych mięśni. Największą trzeszczką w naszym organizmie jest rzepka, ale chciałbym zwrócić uwagę  na dwie inne, a mianowicie te znajdujące się w stopie bowiem są one bardzo ważne dla osób, które mają do czynienia ze sportem.


Trzeszczki w stopie są to dwie małe kostki, które znajdują się u nasady dużego palca stopy. Razem z kilkoma więzadłami i ścięgnami przodostopia tworzą aparat trzeszczkowy. Jest to bardzo ważny element naszej stopy gdyż odpowiada on za właściwe rozmieszczenie nacisku podczas chodzenia, ale także absorbuje siłę uderzenia stopy o podłoże oraz pełni funkcję amortyzującą.
Aparat Trzeszkowy można uszkodzić wskutek zeskoku z dużej wysokości lub w mechaniźmie złamania zmęczeniowego wywołanego długotrwałym obciążaniem przodostopia (nie wyleczone zapalenie aparatu orzeszkowego). W początkowej fazie zapalenia występuje lekki ból, który z czasem nasila się i przeistacza w silne rwanie (jest to efekt stałego obciążania stopy), wraz z bólem towarzyszy obrzęk i zaczerwienienie. Przy złamaniu trzeszczki może występować także krwiak. Złamanie trzeszczki można potwierdzić zdjęciem rentgenowskim lecz u niektórych osób występuje od urodzenia dwudzielność trzeszczki, która wygląda praktycznie tak samo jak złamanie. Najbardziej narażone na tę kontuzję są dyscypliny, które wykorzystują w znacznym stopniu przodostopie czyli na przykład bieganie, piłka nożna czy też taniec. Należy pamiętać, że znikomy ból pojawiający się w rejonie przodostopia może być początkiem zapalenia aparatu trzeszczkowego. Nie powinniśmy go lekceważyć gdyż w początkowej fazie jest jeszcze on łatwy do wyleczenia lecz gdy z powodu znacznego przeciążenia dojdzie do złamania może nas to wykluczyć ze sportu na dłuższy okres.
W przypadku wystąpienia zapalenia leczenia polega na odciążeniu stopy, można zastosować  również specjalne wkładki,  taping lub stabilizator. Należy także miejsce zapalne schładzać  oraz stosować niesterydowe leki. Złamanie przeciążeniowe wiążę się już z dłuższym leczeniem. Stosuje się wtedy gips marszowy czy też specjalne buty pełniące funkcję stabilizującą unieruchamiając stopę na okres od 6 do 8 tygodni. W trudniejszych do wyleczenia sytuacjach stosowana jest operacja chirurgiczna.
Ważna jest prewencja i dbanie o nasz krok biegowy (dobór odpowiedniego obuwia oraz pracowanie nad techniką kroku biegowego), to zapewni nam, że podczas na przykład biegania będziemy odczuwać radość a nie ból.

Kamil Wypych - Trener Osobisty - Warszawa

Miejsce na Twoją reklamę

Akademia trenerów

Powrót


Rekomendacje Nasz fitness Klub Strefa zdrowia Kontakt