Uraz odcinka szyjnego "whiplash" - smagnięcie biczem

Strona główna  |  Strefa zdrowia  |  Profilaktyka i terapia  |  Uraz odcinka szyjnego "whiplash" - smagnięcie biczem

Najczęściej czytane:

Uraz odcinka szyjnego "whiplash" - smagnięcie biczem

uraz odcinka szyjnegoUraz typu „whiplash” w polskiej nomenklaturze  tłumaczy się jak smagnięcie biczem. Nazwa jest dość trafna ponieważ mechanizm powstania urazu przypomina ruch smagnięcia biczem. Charakteryzuje  się bardzo szybkim i bezwładnym wyprostem odcinka szyjnego kręgosłupa a następnie zgięciem lub też odwrotnie.   Zazwyczaj uraz ten jest spowodowany wypadkami komunikacyjnymi.  W przypadku gdy siły działające są duże może dojść  do złamań zgnieceniowych lub urazów więzadłowych. Bardzo ważnym jest aby stwierdzić czy doszło do  utraty stabilności na którymś z poziomów.
W zależności od wielkości urazu  stosuje się czasowe unieruchomienie szyi. Pacjenci często wykazują duża obawę przed ruchem. Program fizjoterapii  opiera się na zmniejszeniu wzmożonego napięcia  mięśniowego oraz budowie odpowiedniej stabilizacji a  następnie odtworzeniu prawidłowego wzorca ruchowego.
Rolą trenera funkcjonalnego będzie dalszy etap usprawnianiu . Powinien być skupiony   na poprawie  globalnych wzorców ruchowych szczególnie w obrębie obręczy kończyny górnej, wprowadzenie ćwiczeń dynamicznych całego ciała, reedukacji lokalnej kontroli  motorycznej.  Bardzo istotne jest przełamanie bariery strachu przed ruchem i czynnościami dynamicznymi, które często towarzyszą osobo które przeżyły tego typu uraz.

Kamil Goleń - Trener Personalny - Warszawa
 

Miejsce na Twoją reklamę

Akademia trenerów

Powrót


Rekomendacje Nasz fitness Klub Strefa zdrowia Kontakt