Właściwości oleju rzepakowego.

Strona główna  |  Strefa zdrowia  |  Żywienie i suplementacja  |  Właściwości oleju rzepakowego.

Najczęściej czytane:

Właściwości oleju rzepakowego.

Rzepak, to najczęściej uprawiana roślina oleista w Polsce. Ale jakie właściwości ma olej z niego wytłaczany? Otóż okazuje się, że jego wartość odżywcza jest wyższa od tak bardzo docenianej oliwy z oliwek. Spośród ogromnego asortymentu olejów w sklepach, to olej rzepakowy dostarcza wyjątkowo dużo składników odżywczych i witamin.
Wybierając olej do codziennego stosowania, powinniśmy zwracać uwagę na niską zawartość nasyconych kwasów tłuszczowych NKT. Poprzez podnoszenie stężenia „złego” cholesterolu LDL we krwi, przyczyniają się one do rozwoju miażdżycy oraz chorób układ sercowo- naczyniowego. Olej rzepakowy zawiera niewielką ilość tych kwasów- 7,2%. Dla porównania, w oleju słonecznikowym wartość ta sięga 11%, a w oliwie z oliwek 14%. Prawidłowy poziom cholesterolu we krwi pomagają utrzymać kwasy jednonienasycone. Największe ilości JKW znajdziemy w oliwie i oleju rzepakowym. Ważny jest również stosunek kwasów Omega-6 do Omega-3. W profilaktyce chorób układu krążenia i nowotworów zaleca się, aby wynosił on nie więcej niż 4:1, a najkorzystniejszy to 2:1. Z grupy olejów takich jak: lniany, oliwa z oliwek, słonecznikowy, sojowy, z pestek winogron i rzepakowy, to ten ostatni charakteryzuje się zalecanym stosunkiem tych kwasów. Warto uzupełniać codzienny jadłospis w Omega-3 (kwas alfa-linolenowy), ponieważ dieta Polaków jest w nie uboga.
Oleje są także dobrym źródłem witamin rozpuszczalnych w tłuszczach- E i K oraz karotenoidów, które są przekształcane w organizmie do witaminy A. Witamina E posiada silne właściwości antyoksydacyjne. Ponadto, pozytywnie wpływa na układ krążenia, hamuje reakcje zapalne oraz wspomaga prawidłowe funkcjonowanie tkanki łącznej i mięśni szkieletowych. Zawartość tej witaminy w oleju rzepakowym jest porównywalna do zawartości w oleju winogronowym, lecz sporo niższa niż w słonecznikowym. W krzepnięciu krwi bierze udział witamina K, wykazująca duże znaczenie w metabolizmie kości i naczyń krwionośnych. Prawdopodobnie, chroni także przed rozwojem cukrzycy typu 2. Poziom witaminy E jest porównywalnie wysoki w oleju rzepakowym, winogronowym i sojowym. Jak powszechnie wiadomo, witamina A odpowiada za prawidłowe widzenie, poprawia stan skóry oraz błon śluzowych. Wpływa także na regulację kwasów tłuszczowych, witaminy D i bierze udział w syntezie białek. Jej zawartość w oleju rzepakowym i sojowym, jest znacznie wyższa niż w innych, popularnych olejach. Warto także wspomnieć o występowaniu w znacznych ilościach stanoli roślinnych, które ograniczają wchłanianie cholesterolu z przewodu pokarmowego.

Ze względu na korzystny skład kwasów tłuszczowych i witamin, pozytywnie wpływających na stan naszego zdrowia, olej rzepakowy powinniśmy często używać w naszej diecie. Jego wykorzystanie jest wszechstronne, np. jako dodatek do sałatek, warzyw gotowanych, składnik sosów czy do przygotowywania ciast ( ). Często zadajemy sobie pytanie, jaki tłuszcz jest najlepszy do smażenia. Do tego rodzaju obróbki kulinarnej, olej powinien zawierać dużo jednonienasyconych kwasów tłuszczowych. Wykazują one stabilność w wysokich temperaturach i wysoką temperaturę dymienia. Dla przypomnienia, w oleju rzepakowym znajduje się dużo JKT, dlatego też nadaje się on zdecydowanie bardziej do smażenia niż olej słonecznikowy, czy winogronowy. Dla zmniejszenia ryzyka występowania różnych chorób, powinniśmy unikać smażenia. Gdy jednak zdecydujemy się na ten sposób przygotowywania potraw, warto skrócić czas obróbki i wybrać odpowiedni olej.

Nie unikajmy tłuszczów w codziennym jadłospisie. Należy tylko wybierać te, które posiadają wysoką wartość odżywczą oraz dostosować odpowiedni olej do obróbki termicznej. Oleje roślinne nie tylko dostarczają nam „dobrych” kalorii, ale także mogą pomóc m.in. w prewencji chorób układu sercowo- naczyniowego, zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka, czy wspomóc prawidłowe funkcjonowanie mózgu. 

Aleksandra Ulatowska - dietetyk

http://www.trening-indywidualny.pl

 

Miejsce na Twoją reklamę

Akademia trenerów

Powrót


Rekomendacje Nasz fitness Klub Strefa zdrowia Kontakt