Wpływ siedzącego trybu życia na staw kolanowy.

Strona główna  |  Strefa zdrowia  |  Profilaktyka i terapia  |  Wpływ siedzącego trybu życia na staw kolanowy.

Najczęściej czytane:

Wpływ siedzącego trybu życia na staw kolanowy.

W naszych poprzednich artykułach opisywaliśmy zgubny wpływ siedzącego trybu życia na nasz organizm. W większości nasze rozważania dotyczyły kręgosłupa. Tym razem pragniemy „zejść” trochę niżej, a mianowicie skupimy się na stawie kolanowym.

Staw ten u przeciętnej osoby prowadzącej siedzący tryb życia znajduje się przez większą cześć doby w zgięciu. Prowadzi to do określonych konsekwencji takich jak:

  • przykurcz mięśni grupy kulszowo-goleniowej (chociaż tu powodów jest więcej)
  •  ucisk naczyń krwionośnych znajdujących się w dole podkolanowym,
  • mała masa mięśniowa głowy przyśrodkowej mięśnia czworogłowego uda.                                                                                                              

Głowa przyśrodkowa mięśnia czworogłowego odpowiada za ostatnie piętnaście stopni wyprostu w stawie kolanowym dlatego przez większość czasu pozostaje „nieużywana”. Do wyprostu w stawie kolanowym dochodzi podczas cyklu chodu na moment przed zetknięciem pięty z podłożem oraz podczas biegu. Dysbalans mięśniowy jaki powstaje między słabą głową przyśrodkową , a silniejszymi pozostałymi głowami mięśnia czworogłowego może doprowadzić do bocznego przyparcia rzepki. Boczne przyparcie rzepki (z ang.excessive lateral pressure syndrom- ELPS) oznacza nadmierne przyparcie rzepki do kłykcia bocznego. Podczas ruchów kolana dochodzi do nadmiernego przesunięcia rzepki w stronę boczną.

Zaburzona „droga rzepki” zauważalna jest w większości patologii stawu rzepkowo-udowego, określanego ogólnie jako PFPS syndrom. Rozwiązaniem tego problemu jest wzmacnianie grupy przyśrodkowej a także rozciąganie oraz rozluźnianie pasma biodrowo-piszczelowego którego włókna są częścią mechanizmu stabilizującego rzepkę. Czasem problem jest większy dotyczy także troczków bocznych rzepki. PFPS jest coraz częściej spotykanym problemem i chociaż siedzący tryb życia nie jest jego jedyną przyczyna to wydaje mi się że warto jest zwrócić na to uwagę. 

Kamil Goleń - Trener Personalny - Warszawa

http://www.trening-indywidualny.pl

http://www.strefa-zdrowie.pl

Miejsce na Twoją reklamę

Akademia trenerów

Powrót


Rekomendacje Nasz fitness Klub Strefa zdrowia Kontakt