Zakwasy - czym tak na prawdę są potreningowe bóle mięśniowe?

Strona główna  |  Strefa zdrowia  |  Motoryka i fizjologia  |  Zakwasy - czym tak na prawdę są potreningowe bóle mięśniowe?

Najczęściej czytane:

Zakwasy - czym tak na prawdę są potreningowe bóle mięśniowe?

Zakwasy - czym tak na prawdę są potreningowe bóle mięsni?

zakwasy„Zakwasy”- To popularne słowo  oprócz faktu iż jest kolokwializmem zrodziło się z błędnego założenia.  Wiele osób spytanych o tak zwne „zakwasy” bez większego zastanowienia odpowie iż jest to bolesność spowodowana nagromadzeniem w mięśniach kwasu mlekowego w mięśniach odczuwalna zazwyczaj dzień po treningu. Tak naprawde poziom kwasu mlekowego wraca do normy do godziny po zakończeniu wysiłku i to niezależnie od jego wielkości. 


Czym jest zatem ból który odczuwamy zwykle nazajutrz po treningu ?

To  mikrouszkodzenia włokien mieśnionych powstałe na skutek ich mechanicznego uszkodzenia  lub/i  stresu metabolicznego powstałego podczas treningu. Dawniej uważano że  mechaniczne uszkodzanie włókien jest jedyną drogą do hipertrofii mięśnia, dopiero potem zrozumiano, że również stres metaboliczny jest sygnałem dla organizmu do uruchomienia procesów  rozpoczynajacych przebudowe włókna mięśniowego.
Często klienci pytaja jak radzić sobie z ta przypadłością?  Przeprowadzono wiele badań na ten temat . Jedynie masaż oraz podawanie proteaz dały zadowalajace wyniki. 

Stretching, zimne okłady, podawanie wtamniny C, ultradżwięki, elektrostymujacja nie przyniosły porządanych efektów.

Kamil Goleń - Trener Personlany - Warszawa

http://www.trening-indywidualny.pl

 

Miejsce na Twoją reklamę

Akademia trenerów

Powrót


Rekomendacje Nasz fitness Klub Strefa zdrowia Kontakt