Zerwanie więzadła krzyżowego przedniego.

Strona główna  |  Strefa zdrowia  |  Profilaktyka i terapia  |  Zerwanie więzadła krzyżowego przedniego.

Najczęściej czytane:

Zerwanie więzadła krzyżowego przedniego.

Zerwanie więzadła krzyżowego przedniego to jeden z najczęstrzych urazów sportowych. Więzadło krzyżowe przednie jest więzadłem wewnątrzstawowym i ma ogromne znaczenie dla stabilizacji stawu kolanowego. Zadaniem tego więzadła jest chamowanie ruchu wysunięcia piszczeli do przodu w stosunku do kości udowej zarówno przy zgiętym jak i wyprostowanym stawie kolanowym. Napina się również podczas koślawienia stawu kolanowego. Do uszkodzeń ACL (skrót od nazwy łacińskiej) dochodzi zwykle podczas urazów skrętnych.
W przypadku zerwania więzadła krzyżowego przedniego wykonuje się jego rekonstrukcje najczęściej używając przeszczepu pobranego z mięśnia półścięgnistego ( metoda ST), lub mięśni półścięgnistego i smukłego ( metoda ST-GR). Rehabilitacja po rekonstrukcji trwa zwykle od 5-7 miesięcy .
Bardzo ważne jest by po okresie rehabilitacji wprowadzić odpowiednio dobrany trening funkcjonalny mający na celu pełne odbudowanie siły mieśniowej, dbanie a prawidłwy zakres ruchu i odpowiednią kontrole sensomotoryczną. Należy zwrócić uwage nie tylko na głowę przyśrodkową mieśnia czworogłowego która jako najmłodsza filogenetycznie zanika jako pierwsza ale także na siłe mięśni półścięgnistego i smukłego, które w wyniku pobrania przeszczepu zostają osłabione. Słabsze mieśnie półścięgnisty i smukły prowadzą do dominacji mięśnia dwuglowego uda, który jest tak samo jak wymienione mięśnie zginaczem stawu kolanowgo. Jednak mięsień dwugłowy w przeciwieństwie do m. półścięgnistego i smukłego jest rotatorem zewnętrznym podudzia. Często zdarza się że podczas ruchu zgięcia stawu kolanowego (np. przysiad ) dochodzi do owej rotacji co w konsekwencji prowadzi do koślawienia stawu kolanowego czyli ruchu bardzo niebiezpiecznego dla przeszczepu znajdującego się kolanie. Zadaniem trenera jest dbanie o zachowanie prawidłowego balansu między wymienionymi wyżej mięśniami.
Wyżej opisany mechanizm to tylko jedna z kwestii o których należy pamiętać prowadząc osobę po rekonstrukcji ACL. Doskonała znajomośći anatomii oraz biomechaniki jest w tym przypadku kluczem do sukcesu. 

Kamil Goleń - Trener Personlany - Warszawa

http://www.trening-indywidualny.pl

 

Miejsce na Twoją reklamę

Akademia trenerów

Powrót


Rekomendacje Nasz fitness Klub Strefa zdrowia Kontakt