Źródła energii dla naszego organizmu.

Strona główna  |  Strefa zdrowia  |  Motoryka i fizjologia  |  Źródła energii dla naszego organizmu.

Najczęściej czytane:

Źródła energii dla naszego organizmu.

energetyka wysiłku fizycznegoPodstawową jednostką energetyczną naszego organizmu jest ATP (adenozynotrifosforan). Cząsteczki ATP nie są magazynowane lecz produkowane na bieżąco. Poza ATP istnieją również inne źródła energetyczne lecz są one wykorzystywane do produkcji właśnie adenozynotrifosforanu.

  •  Fosfokreatyna

Bierze ona udział w syntezie ATP. Po rozpadzie ATP powstaje energia oraz ADP (adenozynodifosforan). Fosfokreatyna jest aminokwasem w którym znajduje się reszta fosforanowa i to właśnie ona po przyłączeniu do ADP daje ATP oraz kreatyne. Nasz organizm wykorzystuje ją w pierwszych sekundach wysiłku.

  • Oddychanie beztlenowe

W procesie tym w wyniku rozpadu glukozy powstaje kwas mlekowy (jest on odprowadzany do wątroby gdzie następuje jego rozkład). Gromadzi się on w mięśniach i „zakwasza” je. W ten sposób zaburza on ich funkcjonowanie, stają się one sztywne, a każdy kolejny ruch sprawia ból. Dzieje się tak gdyż organizm zaciągnął dług tlenowy czyli nastąpił deficyt tlenowy w organizmie spowodowany przekroczeniem wydajności tlenowych procesów metabolicznych. Oddychanie beztlenowe wykorzystywane jest podczas krótkotrwałych wysiłków.

  • Oddychanie tlenowe

Glukoza
W pierwszych kilku minutach wysiłku ulega ona rozpadowi beztlenowemu. Glukoza jest podstawowym materiałem energetycznym w naszym organizmie. Jest ona bardzo ważna gdyż zasila nasz mózg. Podczas glikolizy jest rozkładana na kwas pirogronowy. Reakcja ta nie zmienia pH organizmu, a więc nie powstaje kwas mlekowy. Warunkiem umożliwiającym pracę wykorzystującą tą przemianę jest szybkość dostarczania tlenu do mięśni.
Glikogen
Jest on głównie magazynowany w wątrobie oraz w mięśniach szkieletowych. Wraz ze spadkiem poziomu glukozy we krwi, glikogen rozkłada się uzupełniając jej poziom. Jego zapasy i uwalnianie regulowane są za pomocą hormonów wydzielanych przez trzustkę (insulina i glukagon) i nadnercza (adrenalina).
Kwasy tłuszczowe
Są one wykorzystywane podczas długotrwałych wysiłków. Energia z kwasów tłuszczowych powstaje w wyniku utleniania ich. Jest to największe źródło energetyczne w naszym organizmie, a ograniczeniami pracy w tym trybie są inne układy (układ nerwowy) oraz szybkość dostarczania ich do komórek mięśniowych.

Kamil Wypych - Trener Personalny - Warszawa

Miejsce na Twoją reklamę

Akademia trenerów

Powrót


Rekomendacje Nasz fitness Klub Strefa zdrowia Kontakt