Zwiększ ilość WODY w swojej diecie.

Strona główna  |  Strefa zdrowia  |  Żywienie i suplementacja  |  Zwiększ ilość WODY w swojej diecie.

Najczęściej czytane:

Zwiększ ilość WODY w swojej diecie.

wodaWoda jest niezbędnym składnikiem naszej diety. Odgrywa istotną rolę w procesie odchudzania, a także bierze udział w regulowaniu temperatury ciała, w transporcie składników odżywczych oraz we wszystkich procesach życiowych. Jest głównym składnikiem organizmu i może stanowić od 45 aż do 75% masy naszego ciała, Niedobór wody w diecie powoduje uczucie zmęczenia, obniża wydolność organizmu oraz może prowadzić do odwodnienia. Spożycie wody powinno wynosić ok. 30 ml na kg należnej masy ciała, średnio od 1,5 do 3 l/dzień (w zależności od płci, wieku i aktywności fizycznej). W warunkach podwyższonej temperatury, zwiększonego wysiłku fizycznego, wymiotów czy biegunki ilość ta powinna być większa.
Głównym źródłem wody w diecie są różnego rodzaju napoje oraz wody mineralne. Kierując się zasadami prawidłowego żywienia należy ograniczyć spożycie napojów słodzonych, w tym również soków, ponieważ produkty te spożywane w nadmiarze są źródłem znacznej ilości kalorii, przez co mogą przyczyniać się do rozwoju otyłości. Spożycie tego typu napojów należy ograniczyć do 240-350 ml dziennie. Natomiast zwiększyć należy spożycie wody mineralnej niegazowanej, najlepiej poprzez wdrożenie w życie kilku podstawowych zasad:
• Poranek zacznij od szklanki wody mineralnej niegazowanej, w celu pobudzenia przewodu pokarmowego do pracy, tak samo zrób przed snem.
• Miej butelkę wody mineralnej (najlepiej z niską zawartością sodu tj. poniżej 20mg/l) zawsze pod ręką (w domu, pracy, samochodzie i torebce )
• Pij wodę małymi łyczkami, wówczas organizm będzie sukcesywnie nawadniany.
• Urozmaicaj smak wody, dodawaj do niej plasterki cytryny, limonki, pomarańczy, grejpfruta lub listki mięty.
• Wprowadź do diety różnego rodzaju herbaty: zieloną, białą, czerwoną, owocowe oraz ziołowe (mięta, melisa itp.).
• Nie zapominaj o produktach i potrawach zawierających spore ilości płynów, przede wszystkim o zupach jarzynowych oraz chłodnikach, a także pomidorach, ogórkach świeżych, arbuzach i truskawkach.
• Pamiętaj o zwiększonej podaży wody podczas treningu, najlepiej ok. 250 ml wody mineralnej (może być średniozmineralizowana) przed treningiem, od 500 do 1000 ml podczas treningu (małe łyczki co kilka minut) oraz ok. 250 ml po treningu. Ponadto warto podczas bardzo intensywnych treningów aerobowych i siłowo-wytrzymałościowych wprowadzić napoje izotoniczne.

Tak niewielkie zmiany w Twoim sposobie żywienia nie będą bardzo trudne do zastosowania, a w konsekwencji przyniosą bardzo korzystne efekty dla Twojego zdrowia i samopoczucia, a przede wszystkim przyspieszą proces odchudzania!


Monika Krynicka-Gać - dietetyk Warszawa

http://www.trening-indywidualny.pl

 

Miejsce na Twoją reklamę

Akademia trenerów

Powrót


Rekomendacje Nasz fitness Klub Strefa zdrowia Kontakt